Auksas mūsų, Jonas – geriausias! (foto)

2010-08-02        

Savaitgalį nereligingoji Lietuvos dalis tūnojo Klaipėdoje, kur laukė Mikos koncerto, tuo tarpų tie, kurie nevengia pasimelsti oranžinio kamuolio dievams, nuo penktadienio vakaro apsigyveno „Siemens“ arenoje su tikslu padaryti viską, kad Lietuvos jaunių rinktinės kapitonas Jonas Valančiūnas pertraukos iškeltų Europos vaikinų čempionų taurę, vainikuodamas tą nerealų mūsų šaliai savaitgalį, puikiai pradėtą Živilės Balčiūnaitės Europos lengvosios atletikos čempionate Barselonoje. Tiesa, trūko labai nedaug, kad visos mūsų viltys sudužtų atsimušusios į serbų apkasus, tačiau, kaip sakė lietuvių vyr. treneris Kazys Maksvytis, SEKASI STIPRIAUSIEMS!


Ketvirtfinalio rungtynėse viskas prasideda iš naujo. Tą puikiai iliustravo Prancūzija, tik pro pratęsimo nusileidusi Rusijai. Šios dvikovos metu įvyko nedidelis incidentas, kurio metu susistumdė „Siemens“ arenos apsauginis ir rusų delegacijos atstovas, sugalvojęs be akreditacijos patekti į komandos rubinę. Lietuvos akistata prieš Graikiją truko vos 10 minučių. Antrajame kėlinuke mūsų vaikinai aiškiai pasakė, kad akropolių tėvynės atstovams reikėjo kur kas rimčiau padirbėti grupės etape ir neužsirauti ant čempionato šeimininkų. Ši pergalė garantavo kelialapį ne tik į pusfinalį, bet ir į kitų metų pasaulio U-18 čempionatą. Tiesa, jame žais dabartinė 17-mečių karta. Graikų gretose suru.lt krepšinio ekspertų akį traukė rezultatyviausias žaidėjas L. Chrysikopoulos, savo plastika ir kūno koordinacija primenantis Prancūzijos krepšinio žvaigždę B. Diaw.

[nggallery id=180]

Po pusfinalio rungtynių su Serbija rankos, kojos bei balsas drebėjo daugeliui. Galima tik užjausti Balkanų šalies jaunuolius, sugebėjusios pralaimėti laimėtas rungtynes. Šioje vietoje suru.lt galvose ėmė skambėti ŽAS dainos lyriksai: „Tik nesakyk, kad taip nebūna! Prisijaukinti galime fortūną!“. Ilgus metus įvairioms Lietuvos rinktinėms fortūna įprato rodyti užpakalį, kol pagaliau šeštadienį ją prisijaukinome. Kas dėjosi „Siemens“ arenoje, kai Žygimantas Skučas pataikė pirmąjį baudos metimą ir specialiai prametė antrąjį, sudegindamas likusias 2 sekundes ir nesuteikdamas serbams progos metimui, nusakyti neįmanoma. Nepaisant to, kad Lietuvos rinktinės snaiperiams vėl buvo juoda diena, o po krepšiu nuolat pasitikdavo aukšti ir fiziškai galingi serbai, puiki mūsiškių gynyba, neleidusi paskutines 6 minutes varžovams pelnyti taškų, padėjo panaikinti 13 taškų deficitą bei išvesti Lietuvą į finalą.

[nggallery id=181]

Pusė arenos užsipildė jau prieš rungtynes dėl trečios vietos. Serbai neatsigavo po išvakarėse patirto šoko ir antroje dvikovos pusėje kapituliavo prieš publikos palaikomus „braliukus“ latvius. Rusijos krepšininkai finalą pralaimėjo dar prieš apšilimą. Reikėjo pamatyti šių vaikinų pasimetusias šypsenas, kai juos, išbėgančius apšilimui, pasitiko kaukianti ir švilpianti arena, prieš tai ramiai skanduotėmis „Maladcy, Maladcy“ sveikinusi trečiosios vietos laimėtojus. Vienos krypties eismas, totaliai dominuojant nuo pirmosios minutės – toks būtų finalo, kuriame Jonas Valančiūnas šeimininkavo po krepšiais, o Deividas Pukis žudė tolimais metimais, aprašymas. Abu jie pateko į simbolinį geriausių čempionato žaidėjų penketuką. Negana to, Jonas buvo išrinktas naudingiausiu turnyro žaidėju. Lygiai taip pat, kaip ir prieš pora metų, kai būdamas 16-mečiu laimėjo Europos U-16 čempionatą. Paskutinį kartą Lietuvos aštuoniolikmečiai čempionais tapo 1994 m.

[nggallery id=182]

Iššluotos bilietų kasos, parduoti net stovimi bilietai, viso 13000 krepšinio pamišėlių bei fantastinė atmosfera arenoje – toks vaizdas tarsi medumi tepė FIBA atstovų širdis bei leido suprasti, kad kitąmet įvyksiantis vyrų čempionatas bus toks pats. Neturėdami prie ko prisikabinti, pastarieji dalino pastabas organizatoriams dėl įvairiausių smulkmenų. Pavyzdžiui, užkliuvo momentas, kad po paskutinių dienos varžybų į viešbutį grįždavusios kai kurios komandos vakarienės turėdavo palaukti 5-10 minučių. Tuo tarpu Lietuvos merginų U-18 rinktinė, šiuo metu rungtyniaujanti Europos čempionate Slovakijoje, tyliai užsimena, kad gyvenimo sąlygos ten apskritai yra labai prastos. Kitų metų pagrindinio turnyro analogiškai sėkmei irgi reikia nedidelės smulkmenos: kad pasistengtų mūsų nacionalinė rinktinė, kurios atstovai, besiruošiantys Pasaulio čempionatui Turkijoje, vakar buvo tarp tų 13 tūkst. palaikančių jaunimą.


Finalą žiūrėjo ir vienas geriausių pasaulio trenerių Duško Ivanovičius su žmona. Taipogi matėme Šarūną Jasikevičių su broliu Vyteniu. VIP ložėje kaip visada tokiais atvejais netrūko seimūnų bei Vilniaus miesto vadovų, nevengiančių pasišildyti šlovės spinduliuose ir vaizduojančių savo meilę sportui tik tada, kai atsiranda proga savireklamai. Dėl laiko stokos ir neapykantos išverstaskūriams, jų neminėsime.


Tiek istorijų iš Europos krepšinio sostinės. Suru.lt dar kartą sveikina visus su auksu, o sakydama, kad Pukis – nekaltas, ir toliau žada būti arti sporto.

Prakaitas Sūru

Leave a Comment

Your email address will not be published.