Verpetai_2009

Prieš metus Suru.lt komanda paskutinį rudens šeštadienį sugalvojo nuvaryt Varėnon. Ten vyko finalinis Verpetų festivalio koncertas. Bilietų kaina juokinga, 80 kilometrų (jei skaičiuotume nuo Vilniaus) – ne kliūtis, o ir pramoga gera, juolab, kad grojo mūsų mėgstama Vilkduja. Aišku, vinimi buvo laikomas Sieben. Ir pasirodė jis (su visom smuiko kilpomis) tikrai gerai. Bet Vilkduja nušlavė visus…Tad labai apsidžiaugėme sužinoję, kad šiemet jie vėl dalyvaus. Ir nesvarbūs mums visokie Von Thronstahl… Matėme užpernai (MJR) tas „žvaigždes“… Kaip jie (tipo specialiai) nepataiko į natas ir vėluoja laiku įstoti…


Kitas dėmesio vertas lietuviškas projektas – Nüm Nüm. Pastaruosius matėme šiemetiniame Mėnuo Juodaragis festivalyje. Manome, kad kamerinėje aplinkoje turėtų skambėti geriau.


Mikrofonas vėl perduodamas Ugniui.


2009 m. lapkričio 25-28 dienomis rudens palydėtuvės ir žiemos sutiktuvės Varėnoje bus pažymėtos kasmetiniu kino ir menų festivaliu Verpetai. Šeštąjį kartą vyksiantis ir išskirtine regiono tradicija tampantis tarptautinis festivalis kasmet plečia savo programą ir dalyvių geografiją. Renginį organizuojantis Varėnos kultūros centras tikisi, jog įmantrus įvairaus meno, kino ir muzikos derinys šiemet į Dzūkijos sostinę sukvies dar daugiau žiūrovų iš visos Lietuvos ir užsienio šalių.


Kiekviena šių metų Verpetų savaitės diena pasiūlys ypatingus akcentus, iš kurių ryškiai išsiskiria lapkričio 28 d., šeštadienį, vyksiantis gyvo garso koncertas, kurio metu pasirodys tolimiausi festivalio svečiai: italų neo-folk projektas iš Romos Rose Rovine E Amanti ir žymi vokiečių martial-industrial grupė Von Thronstahl.


Rose Rovine E Aamanti varomoji jėga – multiinstrumentalistas Damiano Mercuri. Kritikai projekto muziką apibūdina kaip turinčią cold-wave, kabareto elementų, tačiau, anot paties Damiano, ją galima apibūdinti keliais žodžiais – nuoširdi, tamsi muzika. Jo itališkai aistringas stilius artimas Leonardo Coheno muzikai, o įkvėpimo šaltinis – didingos, sakralinės senosios krikščionybės vizijos. Apie projekto sėkmę byloja ir bendri darbai su tokiais neo-folk scenos klasikais kaip Sol Invictus. Damiano taip pat yra garsus klasikinės gitaros meistras, dėsto muziką privačioje mokykloje, groja keliuose klasikinės muzikos ansambliuose.


Damiano Mercury_[c]mantas.puida
Damiano Mercuri įvaldęs įvairias balalaikasVon Thronstahl – įkurta 1995 metais brolių Josef’o ir Bernhard’o Klumb’ų. Industrinio žanro gerbėjams tai neabejotinai viena centrinių grupių, kuri pelnė dėmesį ir pripažinimą išskirtiniu stiliumi, įspūdinga diskografija, nesuskaičiuojamais kūriniais įvairiuose rinkiniuose ir, žinoma, retais bet įspūdingais koncertais. Von Thronstahl veiklą ir pasirodymus dažnai gaubia kontraversija, mat idėjinė projekto vizija esti savotiškas iššūkis – tai senosios Europos paveldo ir identiteto garbinimas, bei militaristinis įvaizdis. Giliomis tradicijomis sekantys kūrėjai vysto slaptas, sakralines senojo žemyno temas, ryškiai kontrastuojančias su vis stiprėjančia globaline antikultūra.


Von Thronstahl_[c]m.krivickas
Tas, kur dainuoti moka...Solidi ir įvairiapusiškai patraukli kino ir menų programa prasidės jau lapkričio 25 d., trečiadienį, kuomet vienų žymiausių Lietuvos režisierių Algimanto Puipos ir Janinos Lapinskaitės kūrybos vakare bus pristatyta įspūdinga keršto ir sužlugdytos meilės, neapykantos ir atlaidumo istorija – filmas Elzė iš Gilijos.


Lapkričio 26 d., ketvirtadienį, festivalyje svečiuosis viena įdomiausių lietuvių kino jaunosios kartos kūrėjų, kino ir teatro režisierė Giedrė Beinoriūtė su kūrybine grupe pristatysianti gausius apdovanojimus pelniusius filmus Gyveno senelis ir bobutė, bei Troleibusų miestas. Vakariniai šios dienos renginiai skirti šviesiam Jurgos Ivanauskaitės atminimui: bus pristatyta rašytojos nuotraukų paroda Tibetas – kita realybė ir Elenos Tervidytės fotoparoda Jurga Ivanauskaitė. Paskutinieji gyvenimo mėnesiai bei biografinis filmas Šokis dykumoje (rež. A. Marcinkevičiūtė).


Lapkričio 27 d., penktadienį, festivalio žiūrovus į spalvingą ir jausmingą šokio verpetą įtrauks seniausias Lietuvos šokio teatras Aura, pelnęs ne tik nacionalinį, bet ir tarptautinį pripažinimą. Bus parodytas spektaklis Metų laikai pagal Antonio Vivaldžio koncertinį ciklą smuikui ir orkestrui, simboliškai įprasmintis rudens ir žiemos sandūrą. Vėlų vakarą kūrybines skrynias atvers rajono mėgėjiško kino kūrėjai.


Lapkričio 28 d., šeštadienį, nuo pat ryto visus, norinčius patirti koks yra tikras alus, kvies „Alaus brolija“, pristatysianti tradicinį gyvą lietuvišką alų, išvirta mažųjų aludarių griežtai laikantis senosios gamybos technologijos. Bus ne tik tirštos putelės ūsams įmerkti, bet ir paskaitų, filmų, diskusijų apie alų ir jo tradicinę gamybą. Užslinkus vakarui, prasidės didysis gyvo garso koncertas, kuriame žiūrovai galės mėgautis ir šėlti su lietuvių paranormalaus garso skleidėjais Delchia, eklektiškų dekadentinių kokteilių maišytojais Nüm Nüm, eiliuotos magijos ir nenusakomo muzikinio skonio valdovais Vilkduja, bei žymiaisiais svečiais – talentingu italų solistu, kompozitorium Giuseppe Lorenzoni ir jau minėtais vokiečiais Von Thronstahl bei italais Rose Rovine E Amanti. Ištvermingiausius Verpetų lankytojus naktinėje programoje su specialia programa šokdins patrakęs diskasukių kolektyvas DJs Smetona.


„Didžiuojuosi, kad Varėnos kultūros centras turi galimybę pristatyti tokią stiprią programą ir tikiu, kad žiūrovas liks pamalonintas, – sako pagrindinis Verpetų rengėjas Marius Galinis. – Džiaugiuosi, kad festivalis kartais jau vadinamas „mažuoju Juodaragiu“. Manau, tai labai didelis, įpareigojantis komplimentas. Verpetai tikrai turi ypatingą dvasią, pojūtį, kurį sukuria ne tik programos turinys, bet ir slėpininga Dainavos žemės energija, apie kurią sunku papasakoti ir geriausia pajusti tai, atvykus pas mus paskutinį rudens savaitgalį.“


Festivalio renginiai vyks Varėnos kultūros centre (J.Basanavičiaus g. 2). Dauguma renginių nemokami, koncertinių pasirodymų bilietų kainos simbolinės – 10, 20 Lt.


Daugiau žinių apie festivalį: tel. 8610 74347, marius.g@varena.lt, Marius Galinis

Verpetai2009_web

Afiša Bangos

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *