mjr2009_skraja

Likome labai patenkinti pernykščiu vizitu į Zaraso salą, tad šiemet vėl planuojame ten apsilankyti. Žemiau cituojame organizatorių žodžius. Nuo savęs galime pridurti, kad laukiamiausiais laikome italus Roma Amor, lenkus Bisclaveret ir pernai Kunigundoje matytus Dandelion Wine.

Turime žinių, kad organizatoriai bandė tartis su Kalifornijos post-metal pažiba Isis. Gaila, neišdegė. Tai bent būtų buvę, ane?

Mikrofonas perduodamas Ugniui.

Dvyliktąjį kartą rengiamas festivalis Mėnuo Juodaragis kasmet į svečius sukviečia gausų užsienio grupių pulką. Šiemet, paskutinį vasaros savaitgalį, rugpjūčio 28-30 d., programa Zaraso ežero saloje stebins įvairia ir savita muzika – iš užsienio šalių atvyks net dešimt kolektyvų, tarp kurių – žymūs alternatyvios scenos vardai ir ne ką mažiau įdomūs atradimai.

Bene žymiausi MJR 2009 svečiai – energingo pagan/gothic roko grupė Inkubus Sukkubus iš Didžiosios Britanijos. Jau dvidešimtmetį grojanti grupė savo tėvynėje tituluojama žymiausiais šių dienų pagonybės dainiais ir yra plačiai žinoma pasaulyje. Įspūdingą diskografiją ir sceninę patirtį sukaupusi grupė įkvėpimo semiasi iš paslaptimis apaugusių senojo keltų tikėjimo laikų, mistiškų sakmių, burtų ir raganiškų pasakojimų. Festivalyje ilgai laukti britai pasirodys su nauja, melodingo roko ritmu ir aistra alsuojančia programa, kurios centre – žavingoji vokalistė Candia.

Inkubus Sukkubus
Inkubus Sukkubus

Danų muzikanto Kim Larsen grupė Of The Wand & The Moon – dar vienas išsvajotas festivalio svečias. Tai vienas garsiausių šiuolaikinės neofolk muzikos kūrėjų, papuošęs šį žanrą jau klasika tapusiais albumais Emptiness Emptiness Emptiness ir Sonnenheim, o visai neseniai išleidęs ir naująjį darbą Solanaceae. Runų simbolikos ir paslapties, užburiančio meilės ir liūdesio grožio kupinoje Kim Larsen muzikoje skleidžiasi gamtiškai rami nuotaika, dark ambient gelmės ir tribal perkusija, o gilus akustinių gitarų skambesys įprasmina skaidriai ilgesingą poeziją.

Of The Wand & The Moon
Of The Wand & The Moon

Žymus bulgarų world muzikos kolektyvas Irfan vainikuos festivalio programą sekmadienį. Grupės nariai kuria ir muzikuoja įkvėpti sakralinės bei etninės muzikos tradicijų, vyraujančių jų gimtuosiuose kraštuose – Bulgarijoje, Balkanuose, Viduržemio pakrantėje, Artimuosiuose Rytuose bei Persijoje. Muzikantus taip pat žavi bizantiškosios Europos dvasinis palikimas ir Renesansas. Kolektyvas neretai siejamas su kultinio dueto Dead Can Dance skambesiu, tačiau Irfan išsiskiria gyvu pietų Europos kraštų paveldu – autentiškais instrumentais, būgnais, palydimais emocingo moters ir vyrų dainavimo.

Irfan
Irfan

Nuotaikingo folk-roko gretas papildys Virre+ – profesionali ir viena seniausių grupių Estijoje. Daugiau kaip prieš dešimtmetį gimęs kolektyvas groja smarkiai ir gausiai, nestokodami nei talento, nei gero humoro jausmo. Estijos post-folk žvaigždės maloniai stebina nuoširdumu, originaliomis folkloro interpretacijomis, harmoningu smuikų duetu ir dailiu moterišku vokalu. Virre+ netradiciškai atlieka estų liaudies ir savas dainas – linksmas, melancholiškas, optimistiškas ir užvedančias, o apie savo eksperimentinę rhythm’n’feeling muziką sako paprastai – „gera paklausyti, malonu pažiūrėti, smagu pašokti“.

Virre+
Virre+

Tolimiausi festivalio svečiai – australai Dandelion Wine – jau pažįstami Lietuvoje. Prieš dvejus metus Vilniuje svajingos elektroakustinės melodijos su viduramžių skambesiu ir užvedančiais ethereal post-dreampop ritmais sukėlė tikrą publikos šėlsmą. Nenuostabu, jog Lietuvą pamilę muzikantai sulaukė dar vieno kvietimo koncertuoti, tik šįkart – gamtos glėbyje, po atviru dangum. Grupė, 1999 metais sukurta Melburne, yra viena spalvingiausių Australijos scenoje, jos įkūrėjai Naomi Hendereson ir Nicholas Albanis – dažni svečiai Europos ir Japonijos festivaliuose, o jų albumus leidžia ilgametė Vokietijos įrašų kompanija Black Rain. Kaip patys sako, Dandelion Wine gyvena keistame pasaulyje, kur susilieja senieji amžiai, viduramžių instrumentai dera prie elektroninių ritmų, angeliškas balsas – prie aštrių elektrinių gitarų, o muzika išlaisvina tai, kas netelpa sieloje.

Dandelion Wine
Dandelion Wine

Temperamentingoji itališko folk-cabaret pusė – duetas Roma Amor – į festivalį atsiveš aistra, jausmingumu ir intymia romantika liepsnojančią programą. Tokią muziką, ko gero, gali kurti ir atlikti tik įsimylėję ar įpykę italai. Roma Amor ryškiu atradimu tapo visai neseniai, išleidę debiutinį albumą. Jų dainose jausmingi šansonai suskamba sumišę su saulėtų Pietų folkloro gaida, akordeonų ir gitarų salvėmis. Ir nors RA skambesiui, regis, tetrūksta seno vinilo traškėjimo, grupė daugiausia dėmesio teikia gyviems pasirodymams.

Roma Amor
Roma Amor

Dark ambient/wave projektas iš Lenkijos Bisclaveret turėtų nudžiuginti tamsių eksperimentų ir industrial muzikos gerbėjus. Melomanams grupė pažįstama iš Europos festivalių, bei kartu po koncertinius turnė keliavusių grupių, pavyzdžiui, Ennio Morricone numylėtinių Ordo Rosarius Equilibrio. Pasirodymų metu Bisclaveret muziką lydi ekstravagantiški performansai, groteskiški teatro elementai ir įspūdingos vaizdo instaliacijos, kurios sužibs ir “Mėnuo Juodaragis” scenoje.

Bisclaveret
Bisclaveret

Gausią ir įspūdingą kaimynų latvių folkloro sceną festivalyje atstovaus du originalių interpretacijų nevengiantys kolektyvai – Trokšnu Iela (liet. triukšmo gatvė) ir Baobabs. Jie kruopščiai gilinasi į skirtingų Latvijos regionų muzikinį palikimą, atlikdami gražiausius autentiškus kūrinius. Kolektyvai kiekvienas savaip stengiasi atskleisti archajišką kultūrinį palikimą šiuolaikine kūryboje. Be to, Trokšnu Iela yra ne tik talentingi muzikantai, bet ir nagingi senųjų amatų puoselėtojai, galintys daug papasakoti apie tradicinius instrumentus, audimą ir liaudies mediciną.

Festivalyje taip pat laukiami kaimynai gudai Litvintroll iš Minsko, žadantys duoti garo folkloro ir metalinio roko klausytojams, kurių lauks elektrinių gitarų ir dūdmaišių pasiutpolkė. Be to, kad yra nuoširdūs metalistai, Litvintroll nariai meistriškai valdo tradicinius instrumentus. Grupės pavadinimas, beje, išduoda brolišką gudų ir lietuvių artumą, o tuo pačiu ir tai, kad grupės muzika savo smagia nuotaika primena suomių folk-metal legendą Finntroll.

Šios dešimt grupių iš užsienio ir per trisdešimt Lietuvos kolektyvų, muzikos projektų ir pavienių atlikėjų tris dienas ir naktis dalinsis keturias skirtingas festivalio scenas. Mėnuo Juodaragis festivalyje skambės autentiškas ir modernus folkloras, šiuolaikinė akustinė ir elektroninė muzika, sunkusis rokas ir kita, į jokių žanrų rėmus netelpanti originali kūryba. Žiūrovų taip pat lauks tradicinės vakaronės, DJ šokių aikštelė, teminės paskaitos, filmų seansai, vakaronės, senosios apeigos, meno parodos, vaidinimai, ekologinės akcijos, nacionaliniai žaidimai, pažintinės kelionės ir kitos turiningos pramogos.

Nuo liepos 15 d. “Mėnuo Juodaragis 2009” bilietai pabrangs. Juos platina bendrovė “Tiketa” bei muzikos krautuvėlė “Ragainė” (Užupio 2/19) Vilniuje. Daugiau informacijos – atnaujinamoje festivalio svetainėje www.mjr.lt .


Afiša Bangos

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *