Romain_Gary_Karaliaus_Saliamono

Su Romain Gary lietuvių pažindinti nereikia – mes jį taip mylim, kad net pastatėm jam skulptūrą. Jau net nesuskaičiuoju, kiek jo knygų yra išleista lietuviškai. Įdomus faktas: dar Romain Gary mėgsta iraniečiai. Goodreadsuose jo knygų sąraše pirmiausiai puikuojasi leidimai persų kalba. Tik paskui rikiuojasi knygos angliškai ir prancūziškai. Įdomu, kodėl. Gal kas žinot?

Knygoje Karaliaus Saliamono baimės veikėjai bando susidoroti su juos kamuojančiomis didžiosiomis gyvenimo Neteisybėmis. Pati didžiausia Neteisybė, aišku, yra ta, kad mes turim mirti. Kitos, ne ką menkesnės neteisybės: Senatvė, Kančia ir Užmarštis. Šios gyvenimo Neteisybės kabo virš mūsų galvų kaip debesis. Mes gyvenam, užsiimam kasdiene veikla, bet mus visur lydi šis debesis – suvokimas, kad kančia egzistavo ir egzistuos, kad mes pasensim, numirsim ir bet koks prisiminimas apie mus greitai išnyks. Vos dvelkteli vėjas, ir tas debesis nusileidžia mums ant galvų – pabandyk tada, pvz., atsikelt iš lovos ir susišukuot! Niekaip!

Karalius Saliamonas – daugiau kaip 80 m. senukas, pralobęs iš kelnių verslo. Jam gresia pati didžiausioji gyvenimo Neteisybė ir jis stengiasi visokiausiais būdais šią grėsmę pamiršti. Tad jis turi įkūręs psichologinės pagalbos telefonu centrą, turi subūręs grupę savanorių, kurie lanko visokius nelaimėlius. Jis kolekcionuoja senovinius atvirukus su seniai užmirštų žmonių žinutėm, nes negali susitaikyti su tuo, kad dauguma gyvenam, numirštam ir nepaliekam jokio pėdsako. Taip pat jis vis dar nenustojęs vilties rasti gyvenimo meilę. Tad perka laikraščius, skaito pažinčių skiltis ir apsibraukinėja patikusius skelbimus.

Pagrindinis knygos pasakotojas Žano, dar jaunas, taip pat negali ramiai gyventi. Jis negali susitaikyti su Kančia. Jis gedi mirštančių, vienišų, kenčiančių žmonių, bet ne tik. Jam sielvartą kelia ir naftoje įklimpę gyvūnai bei panašios Neteisybės. Labiausiai jam patinka žodynai, kuriuose viskas aiškiai apibrėžta ir nereikia dėl nieko abejoti. Jis vis skaito įvairias sunkiai suvokiamų žodžių, pavyzdžiui „meilė“, reikšmes. Perskaitęs ką nors aiškaus ir apibrėžto, jaučiasi geriau.

Panelė Kora – į septintą dešimtį įžengusi, kadaise garsi buvusi dainininkė, vėliau viską praradusi, nes okupacijos metais buvo susidėjusi su nacių karininku.

Tarp šių veikėjų užsimezga įdomūs (gal net skandalingi) santykiai, pamažu aiškėja Karaliaus Saliamono ir panelės Koros praeitis.

Nors knygoje kalbama apie skaudžius dalykus, negalima sakyti, kad pats kūrinys niūrus. Romain Gary pavyksta rasti pusiausvyrą tarp gyvenimo kančios ir grožio. Pabaiga gali būti truputį nuvilianti tiems, kas knygose ieško tragedijos, sukrėtimo, katarsio, nes ši istorija baigiasi truputį kitaip. Per veikėjų mintis, žodžius ir veiksmus autorius išreiškia didžiulę meilę viskam, kas yra kitame Neteisybių lazdos gale. Rekomenduoju šią knygą visiems, kam šiuo metu reikia grožio, šilumos ir supratimo.

Romain_Gary

Knygos Pergamentai

One reply to “Romain Gary – Karaliaus Saliamono baimės. Didžiosios gyvenimo Neteisybės.”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *