Swans

Kovo 17 dieną Vilniuje, klube Legendos, pirmą kartą koncertuos įtakingiausia šių laikų eksperimentinio roko grupė Swans. Koncertas – pirma ir paskutinė proga sėkmingiausią kūrybinį etapą išgyvenančią grupę pamatyti Lietuvoje.

Visą šį turą Swans gastrolėse lydi atlikėja pasivadinusi Little Annie pseudonimu. Koncerte atlikėja pristatys savo naujausią 2016 m. albumą Trace. Šis atlikėjos diskografijoje išsiskiria savo lyriškumu ir aiškiai nuo roko muzikos nutolusia stilistika, kuri artimesnė scenai.
Atlikėjos pasirodymai taip pat gerokai skiriasi nuo to, ką savo pasirodymuose įpratęs demonstruoti Michaelas Gira ir kompanija. Kabaretui artimesni pasirodymai užpildys klubo Legendos erdvę ir duos pradžią pagrindiniam ir svarbiausiam vakaro garso seansui.
Muzikos pasaulyje atlikėja ne naujokė ir scenoje taip pat skaičiuoja jau ketvirtą dešimtmetį. Tiesa, su ilgomis pauzėmis. Atlikėjos biografijoje rasime tokias industrinės scenos legendas kaip Coil, Nurse with Wound ar net trance muzikos veikėją Paul’ą Oakenfold’ą. Su šiais vardais yra dirbusi ir Vilniuje pasirodysianti atlikėja.

Swans giesmė prasideda 1982 metais, kuomet problemų su teisėsauga nuo paauglystės turėjęs Michaelas Gira nusprendė realizuoti savo menines idėjas garsiniu pavidalu. Muzika nuo pat pradžių netilpo į jokios nusistovėjusius rėmus, todėl muzikos kritikai šiai srovei suteikė no wave pavadinimą.

Skandalai ir įvairūs nutikimai buvo tai, kas prisidėjo prie legendos sėkmės. Žurnalistai ne kartą rašė apie itin intensyvius grupės koncertus, po kurių klausytojams net prireikdavo medikų pagalbos. Grupės lyderis į tai tik lakoniškai atsako, jog garsas ir yra Swans koncertų esmė.

Dvi su puse valandos ir 105 – 115 decibelų garso siena. Primena sporto arenas? Nieko panašaus. Toks garsas yra viena svarbiausių Swans koncerto dalių, kuri nukelia klausytojus į transo būseną. Tiesa, dėl šių reikalavimų grupei buvo bandyta uždrausti koncertuoti Paryžiuje. Trukdė mieste galiojančios taisyklės , kurioms draudžiama naudoti didesnį nei 100 dB garso lygį.

Garsiausia grupe pasaulyje tituluojamos „gulbės“ Vilniuje taip pat ruošiasi plėšti sveikatai pavojingu garso kiekiu. Į tai itin didelį dėmesį kreipia grupės vadyba savo reikalavimuose aiškiai išdėstanti taisykles, kurios nekvestionuojamos. Todėl grupės vadyba įspėja pasirūpinti ausų kamštukais!

Už scenos Swans garsėja savo paprastumu ir atsidavimu. Nepaisant savo didelės įtakos, grupė didelės komercinės sėkmės ir nesivaikė. Tai nutiko dėl pačių grupės narių požiūrio į muzikos industriją. Leidybiniais ir vadybiniais reikalais vis dar rūpinasi pats Michaelas Gira bei artima jo aplinka.

Neturėtų stebinti ir ta, kad koncerto organizatoriams atlikėjai nepateikė specialių reikalavimų, penkių žvaigždučių viešbučių ar limuzinų. Po Europą grupė keliauja vienu autobusu, geria mums įprastą alų, o didžiausias reikalavimas – švarus dušas bei keletas rankšluosčių.

Grupės lyderis Michaelas Gira garsėja ir šiltu bendravimu su gerbėjais, kitokiu požiūriu į muzikos industriją. Pats leidybos reikalais besirūpinantis atlikėjas nevengia pasirodyti po koncerto ir pabendrauti su gerbėjais, padalinti autografų ant gausios kolekcijos įrašų, kuri dažniausiai lydi grupę ir gastrolių metu.

Afiša Bangos

Leave a Comment

Your email address will not be published.