Ne paslaptis, kad dalis Suru.lt redakcijos priklauso Lietuvos žurnalistų sąjungai. Šios misijos rėmuose mums (kaip kokiems Inglourious Basterds) tenka ginti žurnaliūgų sporto klubo spalvas (apie garbę šiuo atvėju geriau patylėt) įvairiose aikštelėse. Neretai – tarptautinėse.


Šiek tiek mažesnė „ne paslaptis“ yra tai, kad neseniai įvyko klubo narių ir jiems prijaučiančių šitas… Kaip jį čia taikliau pavadinus? Na, tegu pasilieka tas neadekvatus pavadinimas „posėdis“. Vienas iš darbotvarkės klausimų – „klubo pavadinimas“.


Iki tol visi gavo užduotį sugalvoti po kelis prasmingus pavadinimo variantus, kuriose atsispindėtų esmė:
a) žurnalistų; b) sporto klubas; c) iš Lietuvos.


Vieną įdomiausių variantų (su išsamiu pagrindimu) pateikė Valdas (siauresniuose ratuose atsiliepiantis į klyčkę Malina).


Negalėjome atsispirti pagundai pasidalinti šiuo šedevru su jumis, ištikimieji Suru.lt skaitytojai.

Taip pat žinome, kad žinote, jog meno kūriniai neredaguojami. Todėl nenustebkite, jei kažkurios oficialiame rašte minimos vietovės, pavadinimai ir klyčkės jums negirdėtos. Jos žinomos redakcijai.


„All Ambers

Emblemoje galima bus naudoti (susitarus, žinoma) M.Jovaišos ženklą, bet vietoj Vyčio įdėt, pvz., Dulskio iš profilio inkliuzą. Tiktų ir Ryčka (tas , kuris su raudona maikute laksto ) su kirviuku rankoje legendinės aludės Tauro ragas fone.

Spaudžia terminai, todėl šiandien pateikiu kiek daugiau mano panagrinėtą kirvio variantą.


Taigi:

Kirviai

Nepretenzingas, maloniai ausiai skambantis pavadinimas. Žodis lengvai įsimenamas, turi tautiškumo apraiškų. Kirvio sinonimai – kaplys, apykirvis, bardišius, skliutas, geneklis, šakalskelis, vedega, ruobtuvas, kovos kirvis, franciska, tomahaukas. Kirvis mūsuose nuvertintas, nes paprastai asocijuojasi su nelaimėmis po pjankių. O vis dėlto kirviai turi turtingą istoriją. Pirmieji kirvių radiniai datuojami apie 6000 m. pr. m. e. Iki kirvių žmonės naudojo užaštrintus akmenis. Panašūs įrankiai buvo gaminami iš kaulų. Bronziniai kirviai randami nuo Bronzos amžiaus pradžios (wikipedija).

Bus nesudėtinga parinkt klubo logotipą (pvz.: ryškių spalvų kirvuką gintaro gabalėlyje. Norint, menininkai „pritemptų“ Gedimino stulpus, kokią nors datą su žodeliu ANNO – pvz.: fbw club keerwiai, anno 1991, Visagino AE siluetą, kuris simbolizuotų galią, merginą ant „špilkų“ (elegancija), peleninę (ištikimybę), etc.) ir sukurt klubo stilių. Žodis gražiai atrodo ir rusų (кирвяй), ir lenkų  (kirwiaj), ir net ukrainiečių (кирвец) kalbomis. Tiesa, angliškai pavadinimas skambėtų provokuojamai , kažkas panašaus į chiatšit (kyla aliuzijos į bulšit). Vokiškai du vertimai ir abu absoliut neutralus – AXT (tarti AKST) ir BEIL (tarti BAYL „L“ raidę šiek tiek paminkštinant). Nėra jokių bereikalingų politinių asociacijų. Pats įnagis be galo naudingas ir atspindintis klubo žaidimo stilių.

Kuriant logotipą reikėtų akcentuoti buką įrankio pusę. Pasiūlyme pateiktas išgrynintas variantas. Šiaip, pavadinimą galima įvynioti į kokį nors būdvardį, suliteratūrint, įkvėpti tarptautinio kalorito ar panašiai, pvz.: eiklieji kirviai; kirviland; kyrviai; all kirviai (čia asociacijos po kelionės į NZ); kirvuma; žydrieji kirvukai (nereikės pirkti naujos aprangos), 11 kirvių… Diskusijų klausimu taptų ar kirvį vaizduoti su kotu, ar be?

Iš karto pasiūlymas – nustatyti tam tikrą hierarchiją. Ateity senbuviai galėtų turėti skiriamuosius ženklus su pilna kirvio komplektacija (kotas, dėklas, galąstuvas, kaladė..), o naujokai ar merginos pradžiai pora metų mūvėtų aprangą vien tik su koto simboliu.

Be abejo žinome, kad kirviškumas yra kilmingumo bruožas. Istorijos šaltiniuose minima, kad kirvukas buvo mėgiamas tarp Lietuvos didikų. Bajorai kirvį mėgo matyti savo šeimos herbe – heraldikoje šis šaltas ginklas reiškė jėgą, darbą ir kovą. Nuolatinę kovą, taip būdinga žurnalistų klubui! Todėl į EIKLIUOSIUS KIRVIUS nieks negalės niekinančiai žvelgti, NES TUČTUOJAU BUS SUKAPOTI ĮVARČIŲ KRUŠA!

Norėtųsi priminti, kad kirvis pavaizduotas net tokios valstybės kaip Gambija herbe. kuri nors ir mažesnė pagal plotą ir gyventojų skaičių, tačiau pagal mentalitetą neabejotinai mums artima.

Beje, dvi spalvos Gambijos vėliavoje atitinka Trispalvės spalvas. Ar tai Jums, kirviškiai, nieko nesako?

Kirviškumo principo prisilaiko ir ne tokie mums artimi, kaip gambėzai, vikingai. Norvegijos karalystės simbolį puošia kirvuotas katinas žalčio liežuviu.

Galų gale, kas galėtų paneigti, kad Šiaulių rajonui heroiškumo ir poetikos nesuteikia vemiančio grizlio atvaizdas su toporiku letenose. Žinoma, meškiną vertėtų aprengti treningiukais, bet čia jau kito forumo tema.

Man itin patiko 1413 metais sukurtas Lietuvos bajoro Butrimo herbas. Geltonosios vėliavos fone raudonas skydas, o jame kirvis! Antrasis kirvis įsmigęs į kilmingo kario šalmą! Herbą supa tulpės bei lelijos… Su tokiomis vėliavomis 1282-1296 Krokuvos pulkai žygiavo į grumtynes su priešu……. po šiuo ženklu gyveno garbingos Konarskių, Kunatų, Narbutų, Norvydų ir kitos giminės…

1842 metais Lenkijoje išleistoje knygoje apie herbus pateikiamas ir kitas Kirvio ženklo variantas, plačiai ir išsamiai aprašoma jo istorija. Knygą galima rasti Krokuvos Vavelio bibliotekoje.

Nekrošių giminė taip pat gyvena po Kirvio ženklu. Tai patvirtina 1915 metais Varšuvoje išleista knyga (knygą galima rasti Poznanės viešojoje bibliotekoje, 12 aukšte).

Kirvis leido išgyventi ištisoms civilizacijoms.

Fotkėje matote vargšų aborigenų originalų įrankį. Taikliais tomahaukų kirčiais garsėjo Goika Mitičius, Sėdintis Jautis, Harka ir Co bei Vinetu su Oceola ir visa bratva nuo Didžiųjų ežerų. Teko girdėti, jog kirvis nuo pražūties išgelbėjo ištisas babajų, puštunų ir kitas kebabų dievintojų gentis.

Kalbant apie proproprotėvius, tai tam tikri šaltiniai teigia, kad VIII – VII a. pr. Kr. Vidurio Europoje paplito geležies gamyba, imta kaldinti geležinius įrankius ir ginklus, kurie greitai išstūmė žalvarinius. Apie VII –VI a. pr. Kr. pirmieji geležiniai dirbiniai pasiekė baltų genčių gyventas rytines ir pietines sritis, o apie V a. pr. Kr. – ir Lietuvą. Iki pat mūsų eros pradžios vietoje pasigaminti geležies nemokėta, teko naudotis tik mainais įgytais geležiniais įrankiais. Manoma, kad sąlygos mainams tuo laiku buvo nepalankios dėl Vidurio Europoje vykusio genčių kraustymosi, kovų tarp keltų, germanų ir ilyrų. Be to, ir mainams nebuvo pakankamai produktų. Todėl to meto gyvenvietėse – piliakalniuose dar daug randama akmeninių kirvių. Išvada – be kirvio nė žingsnio.

Ir dar, norėčiau, kad pasiūlytumėte kandidatus į Kirvio talismaną, kuris lakstytų palei šoninę liniją ir visokiausiais įmanomais bei neįmanomais būdais linksmintų publiką (manęs, kaip idėjos autoriaus, prašau nesiūlyti).

Strategiškai žiūrint, ateity klubą galėtų remti sunkiosios buitinės technikos gamintojai tokie, kaip STIHL, TOMAHAWK, MAKITA, CATHERPILLAR, Minsko traktorių gamykla, etc., o klubo ir klubo sponsorių reklamą įterpti į Eurosportą per lumberjack varžybas.

Paslaptimi, unikalumu ir rimtimi kvepės inauguracija į klubo narius. Naujokams/ėms teks praeiti „zakalku toporom“.

Klubui sėkmingai vykdant edukacinę ir sportinę veiklą, galima bus tikėtis Vilniaus valdžios pritarimo dėl paminklo Kirviui atidarymo Kalinausko skverelyje prie maloletkių poliklinikos šalia Zappos biusto. Patogiausias momentas – prieš Europos krepšinio čempo paskutiniąsias pogrupio varžybas 2011 metais.

Ar nesmagu, mieli kirvėnai, pakelt bokalus su šūkiu „Už Kirvį ir Tėvynę!“ ir galopu išbėgti ant žaliosios vejos? Varžovai tikrai jau bus apsišikę.


Pagarbiai,

M“


P.S.
Jei jūsų tarpe atsirastų drąsių – rašykite komentaruose savo pasiūlymus dėl klubo pavadinimo. Antraip neišvengiamai teks pasivadinti kaip nors banaliai, pvz.: Sportmedia.lt. Arba dar blogiau – Media United.


Folkas Sūru

3 Replies to “LŽS sporto klubas „Kirviai“?”

Leave a Comment

Your email address will not be published.