Kas yra kanapė?

Iš Centrinės Azijos kilęs augalas, kuris pripažįstamas kaip vienas dažniausiai naudojamų nelegalių narkotikų pasaulyje. Jei kalbame apskritai apie narkotikus, tada žolei atitenka bronza. Po alkoholio ir tabako.

Įrodymas, kad šis narkotikas labai paplitęs – gausus su juo susijusių nusikaltimų skaičius. Nepaisant didėjančio spaudimo griežtinti įstatymus dėl žolės vartojimo, apie 70% areštų dėl narkotikų vyksta būtent dėl jos.

Pagrindai

Kanapė – dažniausiai vartojamas pasaulyje nelegalus protelį maišantis narkotikas. Tai silpnas haliucinogenas su kai kuriomis depresantų savybėmis. Rūkant ar valgant sukeliamas proto „proveržio“, skausmo sumažėjimo ir apsvaigimo efektas.

Kanapės augalas naudojamas jau kelis tūkstančius metų, kaip žolinis vaistas ir svaigimą sukeliantis veiksnys. Paplitusios dvi pagrindinės rūšys: Cannabis indica ir C. sativa.

C. indica yra stipriausia rūšis, naudojama hašišo ir kitų stipresnių narkotikų gamybai. Užauga nuo 90 iki 180 cm, turi mėsingus tamsiai žalius lapus, rausvai violetinius pumpurus ir išsiskiria stipriu specifiniu kvapu.

C. sativa, žinoma kaip kanapė, tradiciškai naudojama virvių gamybai. Šie augalai labai aukšti, plonais šviesiai žaliais lapais, rausvais pumpurais ir salsvo vaisių kvapo. Rūkant sukelia daugiau aktyvumo, „aukščio“ pojūčio, nei C. indica su savo migdančiu šlitiniavimo efektu. Dabar yra išvesta daug kryžminių šių dviejų rūšių linijų.

Pagrindinis aktyvus ingredientas yra delta-9-THC ar papraščiausiai THC (tetrahydrocannabinol). Kuo produkte daugiau THC, tuo poveikis stipresnis. Kiek THC bus augančioje kanapėje, priklauso nuo keleto veiksnių:

  • Dirvos
  • Derliaus nuėmimo laiko
  • Augalo tipo
  • Oro sąlygų

Kanapės PAVIDALAI

Kanapė sutinkama dviejų pagrindinių formų:

marichuana (taip pat žinoma kaip žolė) – džiovinti lapai ir moteriškųjų žiedų galvutės. Marichuanoje būna nuo 1 iki 5 procentų THC. Nors modernizuojant auginimo sąlygas, galima pasiekti iki 10 – 15 procentų. Čia jau labai stiprus reikalas.

hašišas – suspausti iš augalo išskirtos dervos blokai. Taip pat aptinkamas hašo aliejus. Hašišas paprastai būna stipresnis (iki 26 procentų THC), bet gatvėje jis parduodamas dažniausiai praskiestas popieriaus mase arba gvazdikėlių tyre. Priklausomai nuo švarumo jis gali būti nuo juodo iki aukso geltonumo. Dažnai siekiant padidinti parduodamo produkto masę, hašišas maišomas su klijais, tepalu, paprasta žole, o kartais net gyvūnų mėšlu. Šitie priedai, kaip žinia, pakilti nuo žemės nepadeda…


Kanapės efektai

Ką ji daro, fizinis ir psichinis efektas apsinešus, kas nutinka smegenyse, grįžimas į normalią būseną

Kanapė sukelia apsvaigimą ir atsipalaidavimą, euforiją ir mieguistumą. Laikant žolę silpnu narkotiku, dažnai nutiesiamas kelias eksperimentams su kitais draudžiamais dalykais.

Veikimas greitas. Rūkant pirmas efektas paprastai pajaučiamas po kelių sekundžių. Viršūnė pasiekiama po kelių minučių, su staigiu būsenos kritimu po kažkur 45 minučių, kol per dar maždaug tiek pat poveikis visiškai išnyksta.

Fizinis poveikis. Paraudusios akys, sausa burna, padažnėjęs širdies ritmas (bet nukritęs kraujo spaudimas).

Psichinis poveikis.  Paprastai jaučiamas gerovės jausmas, gali padidėti meilė muzikai (Bongas, t.y. gerb. redaktorius, matyt, amžinai apsipūtęs), laiko pojūčio sutrikimas. Efektas gali būti ir labai silpnas. Pradedantieji kartais išvis nejaučia nieko (įdomu, iki kiek kartų esi laikomas pradedančiuoju? Kiek bebandyčiau, šito poveikio taip niekad ir neteko patirti…). Pradinis euforijos jausmas gali pereiti į ramybės jausmą. Esant tokios būsenos trumpas laikas gali atrodyti kaip valanda. Viskas, ką matai, užuodi ar ragauji tuo metu skiriasi nuo normos.  Išsiplėtę vyzdžiai gali pakeisti spalvų suvokimą.

Kanapė garsi tuo, kad sukelia stiprų alkio jausmą. Tada labai norisi saldumynų. 

Juokas irgi dažnas apsirūkymo palydovas.  Nors kai kurie rūkoriai tvirtina, kad žolė tik sustiprina nuotaiką, kuri buvo prieš užsidegant „kasiaką”. Taigi jei buvai liūdnas, ši nuotaika gali virsti depresija.  Ir dar tie patys sako, kad svarbu kaip rūkysi: trauksi į plaučius, ar nurysi dūmą į skrandį – nuo to priklausys efekto ilgumas ir intensyvumas.

Marichuanoje yra apie 400 skirtingų medžiagų. Du pagrindiniai – THC ir CBD (cannabidiol). Abu priskiriami kanabinoidų klasei, kurie sukelia psichinį aktyvumą jungdamiesi su specialiais receptoriais smegenyse ir visame kūne. Smegenys gamina natūralų kanabinoidą – anandamidą, kuris dalyvauja skausmo pojūčių, atminties reguliavimo ir imuninės sistemos procesuose.

Rūkant organizmas sugeria tik 10-25% THC iš žolės. Gerumo pojūčiui patirti užtenka sąlyginai mažo kiekio: 10 mg. Iš organizmo THC šalinasi lėtai. Dalis jo lieka organizmo riebaluose. Keturioms – šešioms savaitėms galite turėti priežastį nerimui – patikrinus jūsų kraują, bus aptikti marichuanos pėdsakai.

Jei pasijutote žolėdžiu ir kanapę sukramtėte… Kepenys THC perdirba į 11-OH-*9-THC – o šis jau tris kartus psichiškai aktyvesnis. Sukeliamas stiprus, beveik psichodelinis poveikis, kuris gali būti labai nemalonus. Efektas prasideda po 1 – 2 valandų ir gali tęstis iki 4 valandų.

Šalutinis efektas. Kanapė gali sukelti silpnumo jausmą, atminties susilpnėjimą. Priklausomai nuo surūkyto kiekio tai išlieka nuo kelių valandų iki dienų.  Dėmesio vyrai: pastovus vartojimas slopina testosterono gamybą. Spermoje mažėja gyvybę nešančių buožgalvių.  Moterims padidėja tikimybė ovuliacijos ciklo sutrikimui. Moterims žolelė net rūkant retai ar pasyviai gali stipriai sumažinti vaisingumo rodiklius. Jei abu partneriai žolininkai – pastoti tikimybė sumažėja dar labiau. Nėštumo periodu rūkanti ar uostanti pasyviai žolės dūmus moteris turi didesnį polinkį į neišnešiojimą ar komplikuotą gimdymą.

Ilgalaikio vartojimo pasekmės. Ilgai „šienaujant“ atsiranda vadinamoji „perdegimo“ būsena. Asmuo tampa išsiblaškiusiu, apatišku. Santykiai su kitais žmonėmis nukenčia vien dėl to, kad asmuo negali pilnavertiškai juose dalyvauti. Apsigyvena toks šienpjovys savo lankoj ir niekas jam neįdomu.

Kanapės dozavimas ir vartojami kiekiai

Kanapės poveikio stiprumas priklauso nuo į organizmą pakliuvusio THC kiekio. Būna, kad kanapę ar hašišą prieš vartojant sumaišo su tabaku.

Kanapės keliami pavojai

Nors kanapės toksiškumas labai mažas ir niekas tiesiogiai dėl jos rūkymo nemirė, negalima sakyti, kad tai nekensmingas dalykėlis.

Bet kokių narkotikų rūkymas yra kenksmingas, ir kanapė čia ne išimtis. Kanapės dūme yra didesnė karcinogeninių policiklinių aromatinių angliavandenių (o tie sukelia vėžį) koncentracija, nei tabako dūmuose. Be to, žolininkai įtraukę laiko ilgiau, dėl to jų plaučiuose nusėda apie 4 kartus daugiau dervų (lyginant su cigaretėmis). 

Jei vartojate abu – tabaką ir kanapę – iškart, reikalas dar pablogėja. Rizika susirgti plaučių ligomis padidėja. Paskutinių metų tyrimai rodo, kad susirgti vėžiu rizika padidėja labiau tada, kai ta pati vieta veikiama dviem ar keliais skirtingais vėžį sukeliančiais veiksniais.

Kitas svarbus faktorius, kad kanapės rūkytojai dažniausiai nustoja traukti sulaukę apie 30 metų. Ilgi cigarečių rūkytojų tyrimai rodo, kad tie, kurie meta rūkyti iki 35 metų, stipriai sumažina tikimybę susirgti plaučių vėžiu. Tas pats gali būti taikoma kanapei.

Kitas „malonus“ šalutinis poveikis – kad padažnėja kosulys, gausiau gaminasi skrepliai.

Širdies ritmas užtraukus marichuanos patankėja nuo 20 iki 100%. Tai gali trukti iki trijų valandų. Taigi, padidėja aritmijos ir miokardo infarkto rizika.

Dažnai rūkantys pradeda stokoti susikaupimo. Darosi sunku išlaikyti dėmesį ir prisiminti viską, ką reikia. Vairuoti parūkius irgi nepatartina. Mažėja motyvacija. Daug kas pradeda atrodyti beprasmiška ir nuobodu, greitai atsibosti. Neretai šalutinis efektas yra nerimas, panika, paranoja. Ši būsena išnyksta per kelias valandas (tam padeda rami, atpalaiduojanti aplinka).

Kai kada žmonės imasi žole gydyti tam tikrus psichinius sutrikimus. Bet vietoj to, kad ligą išgydytų, žolė tik paslepia jos simptomus.


Pripratimas prie kanapės ir jos toleravimas

Ar prie jos galima priprasti? Ar pripratimas tai mitas? Ar aš turiu problemą? Simptomai, rodantys pripratimą prie žolės.

Jei trumpai – kanapė yra silpnas narkotikas, retais atvejais (9%) sukeliantis priklausomybę.

Tolerancija: ilgai rūkantys žolę gali naudoti iki 8 kartų didesnę dozę, nei pradedantieji, kad pasiektų tą patį efektą.

Kaip suprasti, kad laikas sustoti. Riba tarp nekalto pasimėgavimo ir priklausomybės labai slidi. Bet jei jūs didžiają dienos dalį praleidžiat galvodami apie tai, kada paskutinį kartą rūkėt, arba kada vėl galėsit užtraukt… Laikas raudonom signalinėm vėliavėlėm. Jei jums trūksta pinigų, o jūsų mintys sukasi apie tai, už ką pirksit sekančią dozę… Jūs priklausomas. 

Pasiteisinimai prieš save patį ir aplinkinius dažniausiai būna tie patys, kaip ir cigarečių ar alkoholio atvejais: galiu mesti, kada panorėjęs (bet kažkodėl nenoriu); mesiu, kai susiklostys palankios aplinkybės (konkrečiai negaliu pasakyt, bet gal kai sujungs Kauną su Amsterdamu???).

Jei kasdien rūkei kanapę ir staiga nusprendei mesti, gali pasireikšti šie abstinencijos sindromai: nuovargis, susierzinimas, nemiga, pykinimas, prakaitavimas, intensyvus sapnavimas. Šie simptomai gana švelnūs ir pranyksta per 2-4 dienas.

Perdozavimas

Perdozavimo atvejų būna gan retai (tam, kad numirtum nuo žolės, reikia surūkyti tūkstantį kartų daugiau, nei kad reikia pasiekti aukštumoms).

Kaip suprasti, kad perdozavai? Labai padažnėja širdies plakimas, atsiranda nerimas, drebulys.  JEI TU AR TAVO DRAUGAS JAUČIASI PERDOZAVĘ – SKAMBINKIT 112. Taip pat rekomenduojam kreiptis į specialistus (kontaktai skiltyje “Kur kreiptis atsibudus”) dėl atpratimo (jei išlikot gyvi).

Pamaišom?

Žolė + alkoholis = nelaimė. Abu veikia judesių sistemą, koordinaciją. Reakcijos laikas stipriai sulėtėjęs. Prašom palikti automobilio raktelius pas draugą ir kviesti taksi. Galite apsivemti. Puiki vakarėlio pabaiga…

Amfetaminas su žole: paranoja, nerimas, stogui ate ate.

Kokainas su žole: kai kurie sako, kad padeda kiek reguliuoti audringą kokaino poveikį.

Ekstazi su žole: sustiprina ir prailgina ekstazi poveikį. Sušvelnina ekstazi gryžimą į normalią būseną.

Heroinas su žole: poveikio susitiprėjimas.

Ketaminas su žole: rimtesnių problemų neužfiksuota. Sakoma, kad ketaminas sustiprina kai kuriuos žolės efektus (ypač užmerktų akių reginius ir tunelinį atminties efektą).

LSD su žole: sušvelnina įsibėgėjimą, paaukština viršūnę, prailginą grįžimo į normalią būseną laiką.

Grybai – panašiai, kaip ir LSD.

Kur kreiptis atsibudus

Anoniminė pagalba telefonu, darbo dienomis nuo 10 iki 15 val. tel. nr.: (8 37) 44 03 62; VšĮ „Gyvybės versmė“.
Anoniminė pagalba telefonu, darbo dienomis tel. nr.: (8 600) 25188; LPF „Tavo galimybė“.
Nemokamos konsultacijos el. paštu: info@prevencija.lt arba spauskit čia.

Naudinga žinoti:

Dėl kanapės ir jos aktyvaus ingrediento THC tikrinama daugumoje narkotikų testų. Po pavienio pavartojimo THC metabolitų kūne galima aptikti dar 3-5 dienas. Jei rūkstat pastoviai – metabolitai aptinkami iki 3 mėnesių po naudojimo, nors vidurkis yra 25 – 27 dienos.







Nepaisant įvairių judėjimų pastangų, kanapė Lietuvoje nelegali. Norit pabandyti? Pasirinkit šalį, kurioje tai legalu. Jei nesusipratot – ištraukos iš Baudžiamojo kodekso:

261 straipsnis. Narkotinių ar psichotropinių medžiagų platinimas nepilnamečiams
Tas, kas platino narkotines ar psichotropines medžiagas nepilnamečiams, baudžiamas laisvės atėmimu nuo trejų iki dvylikos metų.

264 straipsnis. Lenkimas vartoti narkotines ar psichotropines medžiagas
1. Tas, kas padėjo asmeniui įsigyti, vertė, lenkė ar kitaip jį pratino ne gydymo tikslais vartoti narkotines ar psichotropines medžiagas, baudžiamas areštu arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.
2. Tas, kas padėjo nepilnamečiui įsigyti, vertė, lenkė ar kitaip jį pratino ne gydymo tikslais vartoti narkotines ar psichotropines medžiagas, baudžiamas laisvės atėmimu nuo trejų iki dešimties metų.

265 straipsnis. Neteisėtas aguonų ar kanapių auginimas:
1. Tas, kas pažeisdamas nustatytą tvarką augino didelį kiekį aguonų, kanapių ar kitų į narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašą įtrauktų augalų, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.
2. Už šiame straipsnyje numatytą veiką atsako ir juridinis asmuo.

259 straipsnis. Neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti
1. Tas, kas neteisėtai gamino, perdirbo, įgijo, laikė, gabeno ar siuntė narkotines ar psichotropines medžiagas neturėdamas tikslo jas parduoti ar kitaip platinti, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.
2. Tas, kas neteisėtai gamino, perdirbo, įgijo, laikė, gabeno ar siuntė nedidelį kiekį narkotinių ar psichotropinių medžiagų neturėdamas tikslo jų parduoti ar kitaip platinti, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba bauda, arba areštu.

Tiems, kas suprato, ką norėjom pasakyti:
3. Asmuo, kuris savo noru kreipėsi į sveikatos priežiūros įstaigą dėl medicinos pagalbos ar kreipėsi į valstybės instituciją norėdamas atiduoti neteisėtai pasigamintas, įgytas, laikytas be tikslo platinti narkotines ar psichotropines medžiagas, atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės už vartotų ar atiduotų narkotinių ar psichotropinių medžiagų gaminimą, įgijimą ir laikymą.








Gatvėje žolė ir jos produktai vadinama įvairiai. Populiaresni ir juokingesni su žole susiję terminai:
gandža
(ganja, amch.) kanapė; etiopų Siono koptų bažnyčioje ganja laikoma tikruoju sakramentu, t.y. Kristaus kūno ir kraujo simboliu;
čystaganas
– (-» rus.) žolė* nesumaišyta su tabaku (pvz.: …gal nesukam joint’uko, o čystagana per pypkute parūkom?…);
kelpakas, kepišas
–   rimtas marihuanos vartotojas;
čiulpaila
–  mėgstantis papūsti žmogus.

Daugiau apie žolininkų terminologiją rasite čia.


Ar esate bandę žolės?

Rezultatai

Loading ... Loading ...

Folkas Sūru

115 Replies to “Geras narkotikų gidas: kanapė”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *