Lemon Joy
, nuo to laiko, kai šiek tiek prisuko gitaras ir ėmėsi depešizmo (pradėjo groti synthpop), visuomet mokėdavo nustebinti kokybišku garsu. Kaip dabar prisimenu šoką nuo to posūkio. Buvo gūdūs 1997-tieji, kai radijas pradėjo transliuoti dainą Žaidimas, su tuo nuostabiu gitariniu solo.

[audio:https://www.suru.lt/srwrd/wp-content/audio/Lemon_Joy_-_Zaidimas.mp3] Lemon Joy „Žaidimas“

Nuo tada Igariokas ir kompanija reguliariai mokėdavo išmesti į eterį ką nors stebuklingo. Mažai Lietuvoj buvo grupių, kurių daina galėjo užstrigti tavo galvoje kelioms dienoms ar net savaitėms. Galutinai Kofo talentu įsitikinau pirmą kartą išgirdęs Mylėt tave taip beprotiška ir keista (tuomet barake teko bėgti į kaimynių kambarį, klausti kokia stotis jį transliuoja).

Vėliau stebino Hiperbolės koveris, dar vėliau – Prekrasnoje dalioko, keli nauji gabalai rinkinyje Electropop [2004], guminiais meškiukais priedainyje pypsinti Ten, kur mylėjau

Aišku, būdavo ir nusivylimo. Pavyzdžiui prieš du metus pasirodžiusi pirma, žinutę apie naują albumą nešusi, daina Nekęsk manęs dar stipriau buvo silpnoka, nors ir pikta. Tai gerai dar, kad laiku sugebėjom perspėti Igorį. Išgelbėjom grupę nuo blogo albumo.

Rezultatas – akivaizdus. Vasaros laiškai – žymiai šviežesni, įdomesni, įkvėpiantys. Šiurpuliukais per odą. Ypatingai gerai skamba gyvai. Būtent ši daina atidaro albumą Stebuklas. Antru numeriu pažymėta Svetimos nakties aušra nesiskaito, nes jau beveik 10 metų pažįstama kaip К далёким берегам.

[audio:https://www.suru.lt/srwrd/wp-content/audio/Lemon_Joy_-_K_daliokim_beregam.mp3] Lemon Joy „K daliokim beregam“

Bendro reikalo daina negadina. Juoba, kiek pakeista (nedrįsčiau teigti, kad patobulinta). Pridėta triūba (Saulius Petreikis) skamba tikrai įdomiai, nors tai gal ne visai Lemon Joy rogės.

Bėk! taip pat pažįstama iš koncertų. Šaunus numeris, nors iš pradžių skamba kiek pigiai. Laikui bėgant kampai apsitrina ir tas kičinis vintažas suskamba pakankamai brandžiai.

Ši vieta – lėta ir liūdna. Mano galva, Lemonams žymiai geriau sekasi greitesnės kompozicijos. Jei lėta – tai turi būti tikrai epinė (kaip Šalia, Tavo vardas šaltas sniegas, Arčiau). Gaila, bet Ši vieta joms neprilygsta. Tačiau net ji yra geresnė už Laikinai, kuri apskirtai yra silpniausia daina albume. Prasideda ji gražiai, posmas tvarkingas (toks petšopboysiškas), ir pre-chorus (jau galiu tikėt…), atrodytų, užkels teisinga linkme, bet… Toj vietoj pasigirsta priedainis.

Abi trumpos instrumentinės kompozicijos Abejinga vitrinų šviesa ir Blakstienos tik dar kartą (po to, kai girdėjome Laikinas angelas ir Aidai 1210) įrodo, kad Igoriui (vis dar) ne kaip sekasi su interliudijomis. Suprantama, kad jos reikalingos norint sklandžiai pereiti nuo blokbasterio Kažkada prie liaudiškos Siuntė mani motula. Bet iki to, ką Martin Gore su prodiuseriais sugeba pagimdyti (pvz. Uselink, Easy Tiger ar Zenstation), dar toloka. Tokie instrumentalai kur kas geriau „žiūrėtųsi“ šalia „informacijos keleiviams norintiems vykti“. Gal juos parduot Egidukui Selui?

Kažkada – akivaizdus hitas. Toks, kurį įsimyli iš pirmo žvilgsnio. Tokias dainas turėjau omeny rašydamas apie staigmenas ir stebuklus, sugebančius užstrigti galvoje savaitėms. Jos besiklausant labiausiai jaučiasi tas skirtumas tarp kuriančių žmonių pagautų įkvėpimo ir tų, kurie dainas tiesiog „gamina“ studijoje. Igoris minėjo, kad Kažkada gimė per savaitę, o tai jam yra sprinteriški greičiai. Matosi, kad turėjo idée fixe ir labai aiškiai žinojo, kaip viskas turi skambėti. Aišku, pagarbos vertas yra profesionalumas ir sugebėjimas tinkamai realizuoti idėjas. Gavosi tobulai.

O štai Siuntė mani motula sužadina prieštaringus jausmus. Kam Lemon Joy nertis į liaudiškus motyvus? Bet taip tik pradžioj. Su kiekvienu pasiklausymu daina – vis geryn.
[audio:https://www.suru.lt/srwrd/wp-content/audio/Lemon_Joy_-_09_Siunte_Mani_Motula_preview.mp3|loop=yes]Lemon Joy „Siuntė mani motula“

Po to seka dvi piktos dainos. Apie vieną, tikriausiai, jau paskaitėte. Kita – paradoksas. Paradoksas todėl, kad Meilė turėjo tavo vardą yra visai kitokia nei Laikinai. Prasideda ji, panašiai kaip ir Nekęsk…, tokiu pigiu bytų. Bet užtat koks priedainis! Šioje vietoje tas monotoniškas mechaniškumas suvaidina puikią įžangą piktam refrenui ir trumpiems kapotiems garsams pragrojime. Vis tik And One valdo, įsitikinu dar kartą.

Šviesa.Tyla – labai gražus closer’is. Gilus, hipnotizuojantis. Beveik tokia gera, kaip rašiau aukščiau apie epines. Ir tas Sauliaus Petreikio dudukas čia labai vietoje.
[audio:https://www.suru.lt/srwrd/wp-content/audio/Lemon_Joy_-_12_Sviesa.Tyla_preview.mp3|loop=yes]Lemon Joy „Šviesa.Tyla“

O tą akimirką, kai baigi pasinerti liūdesy, vėl pasigirsta optimistiški Vasaros laiškai.
[audio:https://www.suru.lt/srwrd/wp-content/audio/Lemon_Joy_-_Vasaros_laiskai.mp3] Lemon Joy „Vasaros laiškai“


Taip, daug čia pribambėjau. Nes pradžioj buvau kiek nusivylęs albumu. Nes lūkesčiai susiję su Lemon Joy – visuomet aukšti. Dar aukštesniais tampa po to, kai išgirsti tokį megahitą kaip Kažkada. Tačiau, jei ir po dviejų mėnesių trynimo vis dar norisi klausytis albumo – ko gero, būtų logiškai teigti, kad jis yra stiprus.


O dabar baisiai laukiu koncerto.

Juo labiau, kad grupė žada atlikti didžiąją dalį naujo albumo dainų bei „atgaivinti“ pastaruoju metu rečiau skambėjusius, tačiau gerbėjams puikiai pažįstamus kūrinius iš ankstesnių albumų.


Pamenu perenai rudenį Lemon Joy pasirodė kiek „aplamdyti“ ir panešioti Brodvėjuje (kuris yra dar labiau nutrintas). Ten jų setlistas man pasirodė pataikaujantis publikai. Įvertinkit:

01. Viskuo tikiu
02. Ne apie mus
03. Ten kur mylėjau
04. Geltoni krantai
05. Ruduo
06. Prekrasnoje dalioko
07. Vasaros laiškai
08. Balta meilė
09. Bėk!
10. Karolis
11. Mylėt tave taip beprotiška ir keista
12. Nekęsk manęs dar stipriau
13. Pamiršk mane

Šiemet kovo 26 klube Metro per prancūziškai užsivadinusiai grupei (Depeche Vogue ar kažkaip panašiai) skirtą vakarėlį buvo žymiai geriau.

01. Ne apie mus
02. Ten kur mylėjau
03. Vasaros laiškai
04. Toli
05. Enjoy the silence
06. Mylėt tave taip beprotiška ir keista
07. Kažkada
08. Nekęsk manęs dar stipriau
09. Question of time

Tikiu, kad gegužės 7 bus dar geriau.

Kiti Lemon Joy albumo Stebuklas pristatymo koncertai:
gegužės 13 d. Kaunas, Embassy;
gegužės 14 d. Švenčionys, Storm;
gegužės 20 d. Panevėžys, Tuborg rezidencija;
gegužės 21 d. Šiauliai, Martini;
gegužės 27 d. Molėtai, Stereo;
birželio 10 d. Klaipėda, Švyturio menų dokas.

Beje, reik pagirti Loftą. Gerai varo.
balandžio 28: Leon Somov & Jazzu
balandžio 30: duoklė legendai vardu Šiaurės Kryptis
gegužės 07: Lemon Joy
gegužės 13: Tesla Boy
gegužės 30: Caribou

Ai, tiesa, dar norėtųsi prisikabinti prie viršelio.
Visuomet buvo toks gražu šriftas.

Kam reikėjo keist?

Bangos Sūru Šviežia

14 Replies to “Besiklausant Lemon Joy albumo „Stebuklas“”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *