zero-days-poster-resized

Pavadinimas: Zero Days
Žanras: dokumentinis thrilleris
Parašė (ir režisavo): Alex Gibney
Vaidintojai: David Sanger, Eric Chien, Eugene Kaspersky, pasaulio lyderiai, Joanne Tucker
Apie ką: Sutrikusios centrifūgos beveik sukelia pasaulinį karą

Nors kaiptik dokumentiniu filmu pradėjau savo artimesnę pažintį su Sūru, juos recenzuoju retai. Dokumentika vadovaujasi kitokiomis taisyklėmis, pradedant tikslu, baigiant techniniais aspektais. Pats žanras yra platus (skaityk: nieko nesako) ir tokius filmus galima rekomenduoti dėl skirtingų priežasčių. Priklausomai nuo žiūrovo Zero Days gali būti priskiriamas prie akis atverančių juostų, politinių/istorinių trilerių arba įvadų į kompiuterinių virusų platinimo tvarką.

Zero Days pasakoja apie Stuxnet – kompiuterinį virusą, kuriam laikui sustabdžiusį Irano atominės programos veiklą. Virusui paplitus po visą pasaulį prasidėjo ilgas, nuožmus kapstymasis į pirminį kodą, sekant jo kilmę, kūrėjus ir galutinę paskirtį. Filme matome pokalbius su kibernetinio saugumo ekspertais, valstybės tarnautojais ir politikos analitikais. Režisierius Alex Gibney prieina kraupių išvadų, aptardamas naujos kartos karybos ginklus bei didžiulius dabartinės tarptautinės sistemos teisinius bei techninius trūkumus.

"Va tokio dydžio kodas matėsi!"
„Va tokio dydžio kodas matėsi!“

Filmas prasideda Baltarusijoje. Iš ten kilęs programuotojas atrado kompleksišką ir sofistikuotą virusą, kuris spėjo pasklist po visą pasaulį. Pasidalinęs apie radinį forume gudas palietė tik pirmą komplikuotos struktūros elementą. Vėliau mįslę narpliojo rimti rinkos ekspertai iš Symantec ir Kaspersky. Tarsi lupdami svogūną sluoksnis po sluoksnio gilinosi į kode paliktas užuominas ir neaiškią paskirtį. Atskleidus ryšį tarp viruso ir sprogimų Irane paaiškėjo, į kokį pavojingą žaidimą įsivėlė slaptosios valstybių tarnybos.  

Nors filmas neatsikleidžia techninių operacijos detalių ir neanalizuoja nuodugniai Stuxnet kodo, jis aptaria politinius slaptos operacijos užkulisius. Režisierius nejučia iškelia įdomius klausimus apie valstybių motyvaciją priimant sprendimą kariauti. Pasirodė, kad Zero Days atskleidžia netgi daugiau apie diplomatiją, nei apie virusus. Stuxnet atvejis parodo Amerikos užsienio politikos siekius ir iliustruoja, kaip praradus vieno sąlyginai nedidelio projekto kontrolę galima praganyti didžiulį strateginį pranašumą.

Labai patogu kai virusas turi pavadinimą tituliniam puslapy.
Labai patogu kai virusas turi pavadinimą tituliniam puslapy.

Žiūrovams pristatoma sudėtinga situacija Vidurio Rytų regione. Ši filmo dalis, nors būtina, pasirodė pati silpniausia. Nuoseklus, archyvinėm medžiagom iliustruojamas naratyvas atrodo paviršutiniškas ir šališkas, ypač kalbant apie Iraną. Gibney nevaidina objektyvaus ir nekelia sau tikslo išaiškinti konflikto ištakas. Vis dėlto, informacija pasirodė nepilna Stuxnet kontekste, nekalbant net apie geopolitiką.

Suprantama, jog režisierius buvo priverstas daryti tam tikras koncesijas, filmas ir be to trunka net 2 valandas. Problemos kyla iš sudėtingo balanso tarp politikos, techninių detalių ir emocijos. Todėl juosta gali šiek tiek nuvilti programuotojus ar kibernetinio saugumo entuziastus, mat filmas laikosi atokiau nuo specialistinio žargono, o sudėtingus konceptus iliustruoja gražiom animacijom. Politiniai klausimai taip pat sukėlė dilemą – jei jų per mažai, kontekstas nesuprantamas. Jei jų per daug – filmas darosi nuobodus. Vistik, manau kūrėjams pavyko nenutolti per daug nuo auksinio viduriuko.

Technologijos, kurios net fizijologams nesisapnavo.
Technologijos, kurios net fizijologams nesisapnavo.

Tiek pat kraupu kiek įdomu stebėti šiuolaikinius karinius konfliktus. Jie priverčia žiūrovą susimąstyti „O kas, jeigu…?“. Pabaigos titrams slenkant ekrane kilo daug abejonių dėl mūsų saugumo ir galimai artėjančios karinės akistatos tarp didžiųjų pasaulio valstybių. Zero Days leidžia mums žvilgtelti pro pravertas slaptų tarnybų duris. Bent akimirkai.

Geopolitika: 7/10
Interviu: 6/10
Tema: 9/10

Ašaros Kinas

One reply to “Zero Days – akims praverti”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *