Kronos photographed in San Francisco, CA March 26, 2013©Jay Blakesberg

Garsiausias pasaulyje styginių kvartetas Kronos Quartet koncertuos Vilniuje. Lapkričio 6 dieną JAV muzikos įžymybės surengs ypatingą pasirodymą Kongresų rūmuose. Tai vienas iš Vilniaus Festivalių rengiamų Metų koncertų, kuriuose sostinės publikai jau eilę metų pristatomos pasaulinės muzikos žvaigždės. Ankstesniuose Metų koncertuose Vilniuje pasirodė tokios muzikos garsenybės kaip Bobby McFerrin, Laurie Anderson, Jan Garbarek ir The Hilliard Ensemble, Philip Glass ir The Philip Glass Ensemble, Terry Riley ir kt.

Kronos kvartetas jau daugiau nei 40 metų nepalieka publikos abejingos. Grupės koncertai visame pasaulyje kaskart sutraukia daugybę gerbėjų. Kvartetas kasmet praleidžia 5 mėnesius gastrolėse, grodamas koncertų salėse, klubuose, festivaliuose – muzikantai yra koncertavę daugybėje garsiausių scenų įvairiose pasaulio šalyse: Niujorko Carnegie Hall ir Lincoln Center, Meksiko Palacio de Bellas Artes, Londono Barbican Hall, Amsterdamo Concertgebouw, Šanchajaus koncertų salėje, Sidnėjaus operos teatre ir kt. Lietuvos publikai puikiai žinomas Kronos kvartetas yra koncertavęs ir Vilniuje, paskutinį kartą – jau prieš dvylika metų.

Kuo Kronos kvartetas patraukia publiką? Kodėl ši grupė iki šiol turi daugybę pasekėjų visame pasaulyje? Galbūt atsakymas yra tas, kad Kronos kvartetas – klasikinės sudėties ansamblis – bene pirmasis ėmė rengti pasirodymus su tokia pat aistra ir taip pat neformaliai, kaip roko ar džiazo grupės. Atsidavę šiuolaikinės muzikos atlikimui kvarteto muzikantai – Davidas Harringtonas (smuikas), Johnas Sherba (smuikas), Hankas Duttas (altas) ir Sunny Yang (violončelė) – neapsiriboja naująja klasika, į savo koncertus įtraukia ir džiazo, roko, įvairių kraštų tradicinės muzikos kūrinius.

Kronos kvartetas yra rengęs pasirodymų su tokiomis žvaigždėmis kaip David Bowie, Tom Waits, Paul McCartney ar šiuolaikinė ritmenbliuzo atlikėja Nelly Furtado, ansamblis atlieka džiazo legendų (Ornette’o Colemano, Marijos Schneider, Theloniouso Monko) ir roko atlikėjų kūrinius (legendinio gitaristo Jimi Hendrixo, islandų indie roko grupės Sigur Rós muziką).

Grupė taip pat įrašė albumų su kinų pipos virtuoze Wu Man, Bolivudo „balsu“ Asha Bhosle (diskas You’ve Stolen My Heart: Songs from R. D. Burman’s Bollywood buvo nominuotas Grammy apdovanojimui), rumunų čigonų grupe Taraf de Haïdouks ir daugeliu kitų.

Vis dėlto pirmiausia Kronos kvartetas garsėja glaudžiu bendradarbiavimu su kompozitoriais. Ansamblis yra užsakęs daugiau nei 850 naujų kūrinių ir aranžuočių. Juk viskas ir prasidėjo nuo amerikiečių avangardisto George’o Crumbo Juodųjų angelų – Vietnamo karo inspiruoto kūrinio, kuriame be styginių kvarteto grojama ir stiklinėmis vandens, kalbama, naudojama elektronika. Išgirdęs šį kūrinį 1973 m. smuikininkas Davidas Harringtonas ir nutarė įkurti kvartetą, skirtą naujajai muzikai ir nestandartiniam jos atlikimui.

Ypatingas ryšys „Kronos“ kvartetą sieja su amerikietiškojo minimalizmo klasikais Terry Riley, Philip Glass ir Steve Reich. Už S. Reicho Different Trains atlikimą 1989 m. Kronos kvartetas pelnė Grammy apdovanojimą. 1995 m. ansamblis įrašė visus P. Glasso kvartetus, 2013 m. atliko jo Šeštojo kvarteto premjerą. T. Riley sukūrė Kronos kvartetui tokius savo garsius kūrinius kaip Salome Dances for Peace [1986], Sun Rings [2002], The Serquent Risadome, kurio premjerą 2014 m. grupė griežė savo 40-mečio koncerte Carnegie Hall salėje, ir kt.

Kronos kvartetas bendradarbiauja ir su tokiomis individualybėmis kaip garsioji Laurie Anderson, naujausias jų bendras darbas Landfall pasirodė 2014 m.

Kronos kvartetas lapkričio 6 d. koncerte Vilniuje ketina Lietuvos publiką pakerėti Philipo Glasso, Steve’o Reicho, Michaelo Gordono, Laurie Anderson, grupės Sigur Rós ir kitų autorių kūriniais, kurie dar niekada nėra skambėję Lietuvoje.

Kronos photographed in San Francisco, CA March 26, 2013©Jay Blakesberg

Bilietus į šį koncertą platina Bilietų pasaulis. Tik gegužės mėnesį taikomos ypatingai palankios sąlygos norintiems apsilankyti šiame koncerte.

Afiša Bangos

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *