Pavadiniams: Keanu
Žanras: komedija
Vaidintojai: Key & Peele, Tiffany Haddish, Gacha, Method Man, George Michael, John Wick
Apie ką: du draugai ieško dingusio katino
Kiekvienais metais turime progą pamatyti krūvą sequelų, prequelų ir spinoffų, apie kuriuos trimituojama niolika mėnesių prieš jiems netgi atsiduriant ant montavimo lentos. Komercinis ūžėsys vienodai pripildytas kokybiškom juostom bei kinematografinėm pamazgom. Tačiau kiekvienais metais ekranuose atsiduria filmai, kurių nieks nesitikėjo, bet visus nubloškė. 2014-uosius laimėjo What We Do In The Shadows, 2015-ais susmūgiavo iš niekur atėjęs Dope, o šiemet pašvinkusius vandenis sudrumstė komedija Keanu.
Ši juosta tai dviejų populiarumo viršūnėje esančių šiuolaikinių Amerikos komikų kūrybos vaisius. Keegan-Michael Key ir Jordan Peele gerai žinomi iš autorinio Comedy Central šou (susidomėjusiems čia, čia ar čia), o Keanu yra jų pirmas pilnametražis filmas. Projektui dirigavo Peter Atencio, to paties Key & Peele režisierius, o scenarijų rašė laidos rašytojas Alex Rubens, kartu su Jordanu Peele. Bendradarbiavimas su Key ir Peele‘u yra kolkas didžiausias Atencio pasiekimas, kas turbūt įspudingiau, nei skamba. Jų skečus stebiu ne pirmus metus – jie gudrūs, dažnai su Monty Pythono absurdo potepiu, komentuojantys juodaodžių ir Amerikos kultūrą plačiąja prasme. Rodos Lietuvoje jie nėra labai populiarūs, nors galiu tiktai spelioti. Nuo to tik smagiau – geri dalykai palieka didesnį įspudį, kai jų nesitiki.
Keanu yra apie du vyrukus, kurie bando susigrąžinti pavogtą katiną iš mafijozų. Veiksmas sudeliotas iš juokingų scenų, kurios yra pakankamai stipriai susijusios tarpusavy, kad sukeltų nuoseklios istorijos įspudį. Vistik, pro siužetą prasimuša kūrėjų komedijinis backgroundas, suteikdamas scenarijui atskirų humoristinių situacijų struktūrą. Kartu jos funkcijonuoja kaip filmas, bet daugumą galima būtų nesunkiai sukarpyti ir sukelti į YouTube‘ą kaip atskirus video. Ką galbūt išvysime metams net nepasibaigus. Scenarijus surašytas gerai – scenos turi įžangą, išvystymą ir išrišimą, pastumėdamos veiksmą pirmyn, nors atėjus finaliniems užrašams juntama tam tikra fragmentacija. Filmas prasideda susišaudymu bažnyčioje, sprogstančio interjero ir bėgančio katinėlio slo-motion kadrais, o ant visko pliaukšterta dramatiškai patetiška muzika. Vėliau įtampa kyla ir pagrindiniai veikėjai įsivelia į vis sudėtingesnes situacijas.
O kas gi tie pagrindiniai veikėjai? Clarence (Key) ir Rell (Peele) tai jūsų average Joes. Eiliniai vyrukai, kurių vienas – giliai po batu pasislėpęs šeimos žmogus, o kitas – nevykelis sulaužyta širdim. Iš esmės tai ankstesniuose dueto filmukuose matyti personažai, kurie giliau net nenagrinėjami. Žinom, kad Clarence dievina George‘ą Michael‘ą labiau, nei Sabonis Lidlą, bei tai, kad jo mojo užmigo ramiu ir sąžiningu miegu. Užtat apie Rell žinom dar mažiau. Užsiima fotografija. Turi kaimyną su verslumo gyslele. Tik tiek. Veikėjai patenka į netinkamas vietas netinkamu laiku, bando išsimeluoti iš susiklosčiusių situacijų, šitaip dažniausiai jas dar pablogina ir ciklas kartojasi. Kūrėjai nenuklysta per toli nuo Key & Peele numintų takų. Atsižvelgiant į aktorių chemiją ir puikiai derinčius personažus, filmui tai į naudą. Ekrane taip pat šmėžčioja gangsterius vaidinantys Tiffany Haddish, Method Man, Will Forte, Jason Mitchell ir kiti. Jie tinkamai paruošia foną dueto pasirodymui, būdami skirtingi. Net jei nelabai originalūs.
Filmavimo stilius vietomis primena hipsteriškus vaizdo klipus. Perryškintos spalvos, šilta saulės šviesa ar taisyklingai nufilmuoti interjero kadrai nėra nei ypatingai geri, nei prasti. Filmui toli iki Edgaro Wrighto vizualinės komedijos ar Fincherio simbolikos. Oh, pardon – juos net nemandagu minėti tam pačiam sakiny, nes Keanu tiesiog nufilmuotas. Išsiskiria gal tik trys scenos, iš kurių dvi tai susišaudymai. Turbūt vizualinė komedija niekada nebuvo kūrėjų dėmėsio centre, nors galima buvo geriau. Tad žiūrovams yra pristatomas biudžetinis,vadovėliškai taisyklingas kameros darbas. Kita vertus, negalėjau atsistebėti scenomis su katinu. Darbas su gyvūnais yra vienas didžiausių filmų kūrėjų prakeiksmų ir šia prasme juosta nepriekaištinga.
Filmas nėra tobulas. Pabaiga mane nuvylė. Scenaristai kėlė įtampą ir kartelę vis aukščiau, kol galų gale trenkė viską kampan su deus ex machina. Todėl finalas man nepaliko satisfakcijos jausmo, nors linksminausi puikiai. Ne visiems žiūrovams patiks skaldomi juokai. Daugiau nei puse jų sugrojo tinkamus akordus, todėl užskaitau Keanu kaip vykusią komediją. Kitais atvejais scenų punchline nekėlė didesnių emocijų. Manau teisinga yra taip pat įspėti kontrastuojantį filmo toną. Čia persipina groteskiškos, patosą parodijuojančios scenos su socialinio komentaro užtaisą nešančiais dialogais. Kitaip tariant – akivaizdūs juokeliai eiliniams žiūrovams kartais pertraukiami gilesnėm įžvalgom apie juodaodžių kultūrą. Vistik, kai kur ta buka pavaidinkim dabar juodaodžius išraiška gali vargint.
Bendrai užskaitau filmą kaip vykusį ir laukiu daugiau. Key ir Peele yra vieni talentingiausių šiuolaikinių Amerikos humoristų. Keanu tai šviežo oro gūsis sustabarėjusiam komedijų žanrui. Rekomenduoju ieškantiems kažko lengvo, gudraus ir naujo. Taip pat mėgstantiems kates.
Katinas: 10/10
Raktas ir Lupena: 9/10
Numatomumas: 6,5/10
Šviežumas: 8,5/10
Citata:
-I don‘t want you to see me like that. I look like Apollo Creed.
-Which Rocky?
-The one where he died.
Įdomybė: Scenoje, kurioje Rell ir Clarence važiuoja iš kino teatro, galima pamatyti filmo „Substitute Teacher“ reklamą su lead’u, stipriai primenančiu Liamą Neesoną.