DDT

Lapkričio 27 d. koncertą Vilniuje surengs viena žymiausių rusų roko grupių DDT. Bemaž keturis dešimtmečius gyvuojančią kultinę grupę bus galima išvysti koncertų salės Compensa scenoje.

DDT muzikinė istorija prasidėjo 1980-aisiais Ufoje, kai Jurijus Ševčiukas buvo pakviestas prisijungti prie užsienietišką roko muziką grojančio ansamblio Avangard. Taip gimė nauja grupė, tuomet besivadinusi Ansambl pod rukovodstvom Genadija Rodina. Naminėmis sąlygomis grupė įrašė savo pirmą iš septynių dainų sudarytą albumą DDT-1, kuris visgi dėl prastos įrašo kokybės didelio populiarumo nesulaukė. 1982-iaisiais, ansambliui susiruošus dalyvauti jaunųjų atlikėjų konkurse, kurio pagrindinis prizas buvo profesionalus albumo įrašymas, prireikė ir pavadinimo – taip atsirado DDT. Nors konkurse jie ir nugalėjo, tačiau laimėtu albumo įrašymu taip ir nepasinaudojo: organizatoriams pareikalavus, kad grupė atliktų oficialias sovietinių kompozitorių dainas pagal sovietinių poetų eiles, Jurijus Ševčiukas su tokiomis sąlygomis nesutiko. Anuomet toks pasirinkimas reiškė, kad grupė „liks užribyje“ ir juos išgirs tik nedidelis būrelis roko gerbėjų.

Netrukus buvo išleistas antrasis DDT albumas Свинья на радуге, kuriame girdima hard-roko elementų, tačiau skamba ir bliuzas, ir rokenrolas, ir kantri. Dar po metų, 1983-aisiais, įrašytas trečiasis albumas Компромисс sulaukė didžiulio dėmesio – jei po pirmųjų albumų pasirodymo apie grupę žinojo vos vienas kitas rusiško roko gerbėjas, išleidusi šį albumą grupė DDT tapo žinoma gerokai platesnei auditorijai.

Po ketvirtojo albumo Периферия grupė sulaukė ir „valdžios dėmesio“: už neslepiamą kritišką požiūrį į sovietinę santvarką Jurijų Ševčiuką apklausė KGB, DDT įrašus uždrausta išvežti į užsienį. Nepaisant to, Ševčiukas toliau kūrė dainas ir 1985-aisiais ėmėsi naujo albumo įrašų. Neradę nei vienos studijos, kuri būtų juos įsileidusi, DDT savo albumą Время nusprendė įrašyti draugų bute. Visas šio albumo gitaros partijas atliko pats J. Ševčiukas. Būtent šiuo laikotarpiu, kai grupė oficialiai buvo uždrausta, DDT tapo viena populiariausių visos Rusijos muzikos grupių.

Įrašiusi dar kelis albumus, 1992-aisiais DDT pradėjo naują etapą: jų daina Что такое осень iš albumo Актриса Весна tapo tokia populiaria, kad ją imta vadinti „liaudies daina“, dainos Дождь, В последнюю осень, У тебя есть сын, Родина tapo grupės vizitine kortele. Iš viso DDT yra įrašiusi 20 studijinių albumų. Paskutinis jų – Прозрачный išleistas 2014-aisiais.

Nors aktyviai kuriančios ir koncertuojančios DDT sudėtis per tą laiką keitėsi ne kartą, Jurijus Ševčiukas, nepakeičiamas jos lyderis ir talentingas poetas, išliko pagrindiniu šios unikalios grupės kūrybos varikliu. DDT, kurios pavadinimas kildinamas iš sintetinio pesticido dichlordifeniltrichlormetano, dainose – ir filosofinės problemos, ir religiniai motyvai, meilė, laisvė, tragizmas, romantika, karas ir kitos socialinės temos. DDT vertinama ir kaip savotiška SSRS bei naujųjų Rusijos laikų istorijos muzikine metraštininke, grupę ar Jurijų Ševčiuką taip pat galima išvysti ne viename filme. Įkvėpti DDT kūrybos muzikuoti pradėjo grupės Mumiy Troll, Bi-2 ir daugelis kitų rusų roko muzikantų.

DDT_

Bilietus į DDT koncertą Vilniuje jau nuo šiandien galima įsigyti visose bilietai.lt kasose ir internetu – pirmieji trys šimtai jų kainuos po 29 Eur.

Afiša Bangos

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *