Amfetaminai – narkotikų klasė, kuri stimuliuoja centrinę nervų sistemą ir sukelia energijos antplūdį bei susikoncentravimą.

Pirmą kartą susintetinti 1887 metais, amfetaminai yra panašios cheminės struktūros, kaip adrenalinas ir noradrenalinas. Šituos tai pats žmogaus kūnas gamina, kaip natūralius stimuliantus. Jų euforiją sukeliantis efektas išpopuliarino šiuos narkotikus tarp žmonių, kurie nori ilgai išlikti žvalūs, pagerinti sportinius pasiekimus, padidinti susikaupimą ar šokti visą naktį.


Pagrindai

Kas tai, kaip atrodo,  kaip vartojamas?

Amfetaminų grupės narkotikai kopijuoja adrenalino poveikį organizme. Gali būti parduodama įvairiais pavidalais: nuo baltų piliulių iki miltelių ar kristalų. Gali būti vartojamas per burną, leidžiamas, uostomas ar rūkomas.

Amfetamino efektai

Ką jis daro, fizinis ir psichinis efektas apsinešus, kas nutinka smegenyse, grįžimas į normalią būseną

Amfa (panašiai, kaip kokainas) gali padėti jaustis energingu. Jautiesi kietas, sveikas, pasitikintis. Tai gali trukti iki 12 valandų. Daugelis užkimba dėl to, kad nenori prarasti šio pojūčio.  Naudojant ilgiau dingsta apetitas ir vartojantysis nejaučia nuovargio.

Nurijus tabletę, poveikis prasideda po 15 – 30 min.  „Šniaukštelėjus” efektas daug greitesnis: 5 – 10 min.  Adatos pagalba pribloškiantį efektą gausi bematant.

Vartojant amfą, stimuliuojama centrinė nervų sistema (CNS).  Narkotikas veikia per dopamino ir norepinefrininę neurotransmiterių sistemą (nesupratai? Nesigilink, tai ne esmė). Naudojant amfetaminą smegenyse gali pradėti išsiskyrinėti didesni dopamino kiekiai. Daugiau dopamino smegenyse sukelia euforijos jausmą (ką anglakalbiai vadina „high“).

Pastoviai vartojant, narkotikui išugdoma tolerancija. Norint pasiekti tą patį jausmą reiks ne tik didesnių dozių, bet negavus jo sukils stiprus to jausmo geismas.

Pojūčiai pavartojus prasideda pilvo srityje. Dažnai būna toks jausmas, lyg skubėtum pirmyn. Protas aiškus ir susikoncentravęs. Galingesnis, bet labiau apskaičiuotas arogancijos jausmas („aš aš aš“), nei vartojant kokainą.

Fizinis poveikis. Gali prasidėti dantų griežimas. Žandikauliai stipriai susikanda. Ilgalaikiai amfos gerbėjai netgi gali sutrinti savo dantis į miltus, to net nejausdami. Vyzdžiai išsiplečia.  Sumažėja noras valgyti (tuo pačiu ir aplankyti tualetą).  Kraujo spaudimas pakyla, pulsas padažnėja. Žodžiu, jausmas panašus, kaip stipriai išsigandus.

Psichinis poveikis. Pradedi jaustis pasitikintis ir pakylėtas. Kyla noras bendrauti. Kadangi visa CNS stimuliuojama, padidėja budrumas ir ištvermė. Dažnai apsinešę amfa kalba greitai ir nesustodami.

Grįžimas į normalią būseną. Panaudojus nedideles dozes (vienas takelis, viena piliulė) po 3-8 valandų atsiras nuovargis (bet ne išsekimas). Būtent tada kyla noras pavartoti vėl, kad grįžtum į aktyvią būseną. 

Psichinė priklausomybė nuo amfetamino

Ilgai naudojant prie šio narkotiko priprantama. Kalbant apie priklausomybę, visos vartojančio mintys ir emocijos sukasi apie naujos dozės gavimą. Tai įtakoja ir neprognozuojamus poelgius šiam tikslui įgyvendinti.

Fizinė priklausomybė nuo amfetamino

Amfa sukelia ir fizinę priklausomybę. Kadangi sukeliami dideli energijos pliūpsniai organizme, tai po jų automatiškai seka ir nuovargio fazės. Padidėja irzlumas, dirglumas, norisi ilgai miegoti, atsibudus nėra pailsėjimo jausmo. Padidėja apetitas, kuris buvo nuslopintas vartojimo metu. Dažnai po vartojimo užplūsta depresija, mintys apie savižudybę. Dėl to kartais elgiamasi agresyviai. Pavartojus vėl, šie požymiai laikinai išnyksta. Vartojant ilgiau malonios fazės trumpėja, daugiau laiko palikdamos juodosioms fazėms. Šį ciklą galima nutraukti tik teisingai gydant.

Ilgai vartojantys amfetaminą pradeda jausti šiuos sutrikimus: išsiliejęs vaizdas akyse, galvos svaigimas, padažnėjęs širdies ritmas, galvos skausmas, aukštas kraujo spaudimas, apetito stoka, greitas kvėpavimas, nuovargis. Be to atsiranda visos organizmo išsekimo pasekmės (dėl prasto maitinimosi ir poilsio stokos).

Kaip suprasti, kad perdozavai?

Labai padažnėja širdies plakimas, atsiranda nerimas, drebulys.  JEI TU AR TAVO DRAUGAS JAUČIASI PERDOZAVĘ – SKAMBINKIT 112. Taip pat rekomenduojam kreiptis į specialistus dėl atpratimo (jei išlikot gyvi). Naudingi kontaktai skiltyje “Kur kreiptis atsibudus”.

Pamaišom?

Tuo pačiu metu vartojant kokainą ar ekstazi – smarkiai rizikuojat. Šių narkotikų sukeliamas poveikis labai panašus, todėl amfetamino poveikis gali sustiprėti 6 kartus. Didelė tikimybė, kad širdis neišlaikys. Infarkto pasekmes žinom.

Žolė ir grybai – padidėja nerimo ir paranojos tikimybė, nes poveikiai organizmui gana skirtingi.

Daug informacijos apie narkotikų maišymą nėra (gal tie, kurie maišė, jau negali papasakot?), todėl būkit itin atsargūs eksperimentuodami su savo kūnu. Nors… gal taip greičiau išmirs “lochai”?

Kur kreiptis atsibudus

Anoniminė pagalba telefonu, darbo dienomis nuo 10 iki 15 val. Tel. nr.: (8 37) 44 03 62; Vš.Į. „Gyvybės versmė“
Anoniminė pagalba telefonu, darbo dienomis Tel. nr.: (8 600) 25188; LPF „Tavo galimybė“

Nemokamos konsultacijos el. paštu: info@prevencija.lt arba spauskit čia.


Naudinga žinoti:

Amfetaminas jūsų kraujyje dar aptinkamas 1-2 dienos po vartojimo.
Jei amfetamino jums neišrašė daktaras – jums gresia laisvės atėmimas už amfetamino laikymą.Amfetaminas skiriamas ir tam tikrų ligų gydymui (dėmesio deficito sindromas, narkolepsija).
Chemikams: pasigaminti amfetaminą nėra sudėtinga. Medžiagų, reikalingų jo gamybai, gauti kiek sudėtingiau. Šiaip ar taip, rinkoje pasitaiko visko. Apsinuodyti blogai išvalyto amfetamino priedais – tikimybė didelė.Gatvėje amfetaminas turi daug vardų. Pateikiami ir angliški, jei būsit Europos diskotekose:

Bennies, Black beauties (jėga), Bumble bees (kamanės??? dar didesnė jėga), Co-pilots, Crank, Cross tops, Crystal meth ir Ice (šie du – ačiū skaitytojui Audriui P. – yra naudojami metamfetaminui, amfetamino dariniui vadinti), Dexies, Footballs, Hearts, Hot Ice, L.A. glass, Meth, MDMA (ne visai amfetaminas, o amfetamino darinys – ekstazi), Pep pills, Speed, Uppers. O Lietuvoje (ačiū Bongui už pagalbą) – amfetaminą dar vadina gaidžiu.Kitas gero narkotikų gido straipsnis turėtų būti apie:

Rezultatai

Loading ... Loading ...

Folkas Sūru

100 Replies to “Geras narkotikų gidas: amfetaminas”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *