Lapkričio 5 dieną Vilniuje rengiamas išskirtinis Actress sceniniu vardu koncertuojančio vieno ryškiausių britų elektroninės muzikos atlikėjų Darreno J. Cunninghamo pasirodymas. Legendinės leidybinės firmos Ninja Tune globojamas menininkas savo vienintelį koncertą Baltijos šalyse surengs Šiuolaikinio meno centro didžiojoje salėje. Pasak Resident Advisor menininkas pristatys „įspūdingai mįslingą ir kupiną jaudinančio nenuspėjamumo“ programą.

The Guardian vadina Actress vienu labiausiai mėgstamų elektroninės muzikos kūrėjų ir britų elektroninės muzikos ikona – menininku, kurio albumai formuoja elektroninės muzikos sceną, o kūryboje muzikos ir vaizdinių sprendimų sąveika eina koja kojon su novatoriškais technologiniais sprendimais. Actress įrašus leidžia legendinė leidybinė firma Ninja Tune, kuriai taip pat priklauso tokie atlikėjai kaip Cinematic Orchestra, Amon Tobin, Bonobo, The Bug, Machinendrum ir kiti ryškūs elektroninės scenos vardai. Actress nevengia eksperimentų su dirbtiniu intelektu, taip permąstydamas savo požiūrį į kūrybos procesą. Jo muzika dažnai susijusi su afrofuturizmu, pasirodymuose naudojami magiškojo realizmo ir mokslinės fantastikos elementai.

Įdomu tai, kad anktyvoje jaunystėje Cunninghamas buvo talentingas futbolininkas, žaidė klube West Bromwich Albion, ir jei nebūtų patyręs traumos, dėl kurios negalėjo tęsti futbolininko karjeros, muzika galbūt nė nebūtų susidomėjęs. 2004 m. po savo pirmųjų muzikinių bandymų ir jau pasinėręs Londono muzikos klubų gyvenimą, Actress įkūrė leidybinę firmą Werk Discs, kurioje leido savo singlus ir bendraminčių įrašus. Debiutinį albumą Hazyville jis išleido 2008 m., o 2014 m. šis albumas jau buvo perleistas garsiosios Ninja Tune leidybinės firmos. Antrąjį Actress albumą Splazsh [2010] įtakingas leidinys The Wire įvardino geriausiu metų albumu. Muzikos portalai Fact ir Resident Advisor savo reitinguose jam skyrė 3 ir 4 vietas. Į geriausių dešimtmečio albumų šimtuką Splazsh įtraukė ir amerikiečių muzikos žurnalas Pitchfork.

2012 m. Actress ne tik išleido dar vieną aukštai įvertintą diską R.I.P., bet ir dalyvavo svarbiuose pasirodymuose Tate Modern muziejuje. Daugelis manė, kad dar vienas Cunninghamo albumas Ghettoville [2014] bus paskutinis, nes jį pristatydamas menininkas paskelbė, kad tai – „juoda išvada apie Actress vaizduotę“. Vis dėlto Werk Discs ir Ninja Tune išleistam albumui vėl pasiekus aukštą vietą Billboard geriausių šokių/elektronikos muzikos albumų reitinge, menininko gerbėjai galėjo džiaugtis jo nauju disku AZD – bene labiausiai klubiniu ir avagardiniu jo albumu. O naujausias Actress studijinis darbas yra Ninja Tune 2020 m. išleistas Karma & Desire, sulaukęs vieningo kritikų pripažinimo ir Resident Advisor išvados: „Cunningham vėl kaip niekas kitas geba kurti miražiško grožio momentus.“

Iš gyvų Actress pasirodymų kritikai ypač išsiskiria dalyvavimą Britų meno tarybos rengtoje multimedijinėje Steve’o Reicho Different Trains interpretacijoje [2017] bei Karlheinzui Stockhausenui skirtą projektą Sin (x) Londono Royal Festival Hall salėje [2019]. Beje, šią savaitę, rugsėjo 30 d. Actress rengia pasirodymą garsiame Berlyno Atonal festivalyje – legendinėje Kraftwerk erdvėje.

Britų elektroninės muzikos įžymybės Actress pasirodymas Vilniuje lapkričio 5 d. Šiuolaikinio meno centro didžiojoje salėje. Bilietus platina bilietai.lt, festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Afiša Bangos

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *