foto-steve_reich-by-jeffrey_herman

Šiais metais visame pasaulyje švenčiamas garsiojo minimalistinės muzikos guru, daugelio kritikų laikomo geriausio šiuolaikinio JAV kompozitoriaus Steve’o Reicho 80-metis. Ta proga spalio 28 d. festivalis Gaida pristato ypatingą koncertą, kuriame skambės kultiniai šio vieno įtakingiausių mūsų laikų menininko kūriniai.

Minimalistinėje muzikoje besispecializuojantis ir puikiais šio muzikos stiliaus atlikimais pagarsėjęs vokiečių ansamblis in process į Vilnių atveža du garsiuosius Steve’o Reicho kūrinius – Octet (Eight Lines) ir Music For 18 Musicians (Muzika 18 atlikėjų arba M18). S. Reicho Oktetas dar nebuvo atliktas mūsų šalyje, tad tai bus kūrinio premjera Lietuvoje. O kiekvienas M18 atlikimas – tikras įvykis bet kurios šalies muzikiniame gyvenime, ne tik dėl muzikantams keliamų aukščiausio profesionalumo reikalavimų, bet ir todėl, kad tai turbūt populiariausias visų laikų ne tik S. Reicho, bet ir apskritai šiuolaikinės muzikos kūrinys. Autorinis Steve’o Reicho muzikos koncertas spalio 28 d. vyks Šiuolaikinio meno centro Didžiojoje salėje.

Steve’as Reichas (g. 1936) – vienas iš garsiausių JAV minimalistų ir šio stiliaus pradininkų muzikoje. Anot The Guardian, tėra keli kompozitoriai, apie kuriuos drąsiai galėtume pasakyti, kad jie pakeitė muzikos istoriją. Reichas yra vienas iš jų. Šiandien kompozitorius apibūdinamas kaip svarbiausias Amerikos kūrėjas (The Village Voice) ir originaliausias mūsų laikų muzikos mąstytojas (The New Yorker).

Dar ankstyvuosiuose kūriniuose magnetofono juostoms, kuriose skamba įvairių kalbų ir interviu nuotrupos, Reichas išrado fazių techniką, kai kelios magnetofono juostos su ta pačia garsine medžiaga, paleistos tuo pat metu pamažu pradeda nesutapti, o žodžiai, aiškiai girdimi pradžioje, į pabaigą pastebimai iškraipomi. Šią techniką jis pritaikė visai savo muzikai, taip pat – ir savo kultinėms instrumentinėms kompozicijoms, kurios skambės Vilniuje, Oktetui [1979] ir Muzikai 18 atlikėjų [1974–1976].

Pastarasis kūrinys laikomas viena svarbiausių XX a. kompozicijų. Šiame įvairialypiame kūrinyje gretinama world stiliaus muzika, afrikietiški ritmai, indonezietiško folkloro tradicija, juntama 1960-ųjų džiazo įtaka.

Steve’as Reichas su prieš keletą metų baigusiu veiklą savo ansambliu Steve Reich and Musicians 2006 metais viešėjo ir Lietuvoje, kuomet festivalis Gaida surengė kompozitoriaus 70-mečiui skirtą, galima sakyti, istorinį koncertą. O šiemet, švenčiant Steve’o Reicho 80-metį, jo garsiuosius kūrinius į Vilnių atveža vokiečių ansamblis in process.

Šis unikalus Vokietijoje minimalistinės muzikos ansamblis susibūrė 1985 m. Nuo to laiko in process nuolat ieško naujų muzikos išraiškos būdų, rengia multimedijos, jungtinius šviesos ir muzikos projektus. 1997 m. Kaselyje ansamblis pradėjo rengti vokiečių minimalistinės muzikos festivalį. Šiandien kolektyvas ne tik aktyviai koncertuoja (per metus įvyksta daugiau kaip 350 koncertų Vokietijoje ir svetur), bet ir rengia kūrybines dirbtuves, paskaitas.

in process repertuare vyrauja minimalistinės estetikos muzika – Steve’o Reicho, Philipo Glasso, Terry Riley, La Monte Youngo, Michaelo Nymano, Johno Cage’o, Arvo Pärto, Franko Zappos, Steve’o Martlando ir kitų autorių kūriniai. in process mielai atlieka ir Afrikos bei Indijos tradicinės muzikos kompozicijas.

Autorinis Steve’o Reicho kūrinių koncertas su ansambliu in process vyks ŠMC Didžiojoje salėje spalio 28 d. Bilietus platina Bilietų pasaulis.

Afiša Bangos

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *