blackest from metals


Artėjant vienam triukšmingiausių šios vasaros renginių – festivaliui „Velnio akmuo“ – gera proga nužvelgti reikšmingą vietą sunkiosios muzikos industrijoje užimančią šalį – Norvegiją. Iš šio krašto, garsėjančio didinga istorija, savita kultūra ir unikalia gamta, į „Velnio akmens“ festivalį atvyksta net trys grupės. Tai Pantheon I, Dominanz ir garsieji Mayhem. Pastarųjų pasirodymas – ir Norvegijos Karalystės ambasados Lietuvoje nuopelnas.


Norvegija žymi ne tik vikingais, fjordais, įspūdingu kraštovaizdžiu, žuvininkyste bei vienu aukščiausių pasaulyje pragyvenimo lygiu, bet ir kultūra. Išskirtinis norvegiškos kultūros bruožas – metalo muzika. Kaip rašoma Norvegijos ambasados Lietuvoje tinklalapyje, metalo muzika sudaro didžiąją dalį šalies muzikos eksporto, o tarptautinė spauda Norvegijos metalo sceną vertina kaip vieną geriausių pasaulyje.


Šioje šalyje muzikuoti ir kurti black metalo tradiciją pradėjo vieni garsiausių ir įtakingiausių visų laikų black metalo muzikantų (vadinamoji „Antroji banga“): Mayhem, Burzum, Immortal, Darkthrone, Satyricon, Emperor, Thorns, Gorgoroth, Carpathian Forest ir kiti.


Suru.lt siūlo išsirinkit savo mėgstamiausius čia

arba čia


Ko gero ryškiausi, prieštaringiausiai vertinami ir keisčiausią biografiją turintys yra būtent „Velnio akmens“ festivalyje pasirodysiantys Mayhem. Tai viena pirmųjų black metalo (kaip mes jį suprantame šiandien) grupių, kurios kūryba apima ir tradicinį, ir modernų black metalą. Visi grupės albumai skiriasi vienas nuo kito ir tolsta nuo tradicinės black metalo bei apskritai muzikos kūrinio sampratos. Naujausiame Mayhem albume Ordo ad Chao tarsi išnyksta visa, ką įprasta laikyti muzika: melodija, pasikartojimais grįsta kūrinio struktūra, tradicinė kompozicija. Albumo muzika pasižymi netikėtai kintančiais ritmais, vokalas įgauna visišką improvizacijos laisvę. Kai kurie muzikos kritikai Ordo ad Chao laiko Mayhem kūrybos viršūne.


taip atrodo išsižiojęs Mayhem


Kiti festivalyje pasirodysiantys norvegai – modernaus atmosferinio metalo atlikėjai Dominanz. Tai nauja, bet profesionalių ir patyrusių muzikantų suburta muzikos grupė. Dominanz nariai yra groję tokiuose žymiuose sunkiosios muzikos projektuose kaip Hades Almighty, Immortal ir Old Funeral. Grupės kūrybai būdingas ne tik muzikinis profesionalumas, bet ir socialinė, istorinė tematika. Pasak Dominanz narių, juos įkvepia knygos, filmai, asmeninė patirtis, senovės ir šių laikų istorija, laikraščiai, dokumentika ir kiti reiškiniai. Grupė dar nerado leidėjo savo albumui, taigi festivalis „Velnio akmuo“ – puiki galimybė susipažinti su Dominanz kūryba.


jiems pasaulio čempionatas nerūpi


Trečioji „Velnio akmens“ norvegų grupė – 2002-aisiais metais susibūrę black metalo atlikėjai Pantheon I. Jie grojimo technika ir muzikantų patirtimi nei kiek nenusileidžianti minėtiems tautiečiams. Pantheon I muzikantai taip pat groja Den Saakaldte, 1349 ir kitose žinomose Norvegijos muzikos grupėse. Ekspresyviais gyvais pasirodymais garsėjantis kolektyvas yra išleidęs jau tris albumus. Jie susilaukė puikių kritikų ir klausytojų įvertinimų. Grupės tekstuose ir ideologijoje dominuoja individualistinė filosofija. Ne veltui naujausias Pantheon I albumas vadinasi Worlds I Create („Pasauliai, kuriuos kuriu“). Grupės gitaristas John Espen Sagstad viename interviu ragina kiekvieną susikurti savo pasaulį, vadovautis savo mintimis.


ištikimiausi Cotton Eye Joe fanai visoje Norvegijoje


Mayhem, Dominanz ir Pantheon I – tai skirtingi sunkiosios muzikos kolektyvai, įvairiapusiškai atspindintys Norvegijos sunkiosios muzikos kultūrą. Festivalyje „Velnio akmuo“ ją bus galima pajusti…


Muzikos festivalis „Velnio akmuo“ vyks liepos 16 – 18, Anykščiuose. Bilietus į festivalį platina „Tiketa“. Bilietus galima įsigyti visose „Tiketos“ kasose, Internetu www.tiketa.lt. Bilieto kaina: 110 Lt.


Daugiau informacijos: www.devilstone.net

Afiša Bangos

One reply to “Velnio akmuo: Norvegija Lietuvoje”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *