Pernai rudenį perpildytoje Kirtimų kultūros centro salėje klausytojus apžavėjęs ir visus atsivežtus įrašus išpardavęs liutnios meistras ir eksperimentatorius Jozef van Wissem rugsėjo 15 d. surengs dar vieną koncertą Kirtimų kultūros centre, Vilniuje.

Viena įdomiausių eksperimentinės muzikos figūrų vadinamas kūrėjas daugeliui pažįstamas iš bendradarbiavimo su vienu įtakingiausių Amerikos nepriklausomo kino režisierių Jim Jarmush ir garso takelių tokiems filmams kaip Only Lovers Left Alive, Partir to Live ar videožaidimui The Sims: Medieval, tačiau tai tik dalis jo projektų – menininkas kuria jau kelis dešimtmečius. J. Van Wissem yra surengęs daugiau nei 800 koncertų visame pasaulyje, koncertavęs tokiuose prestižiniuose festivaliuose kaip ATP ir Primavera Sound. Niujorke gyvenantis kūrėjas Kanų kino festivalyje už filmo Only Lovers Left Alive garso takelį pelnė apdovanojimą, o su Jim Jarmush, grojančiu gitara ir aktore Tilda Swinton, kai kur pritariančia vokalu, jau yra išleidęs du albumus.

Pasak Jim Jarmush, kuris su J. van Wissem susipažino atsitiktinai gatvėje, liutnininko stilius apjungia minimalizmą, avangardą, tradicinę renesanso muziką, tačiau kartu pulsuoja savitu maištu, kadangi atlikėjo kūryba skamba naujai, atsidūrusi neįprastuose kontekstuose ir yra nepavaldi laikui. J. Jarmush teigia, jog susižavėjo ne tik J. van Wissem kuriama muzika, bet ir tuo kaip atlikėjas vertina ir pažįsta savo instrumentą – liutnią, ir kaip giliai ja domisi.

Liutnia – vienas seniausių styginių muzikos instrumentų, žinomų net nuo Senovės Egipto laikų. Instrumento pavadinimas kilo iš arabų al’Ūd (medžio pliauska, smilkalo lazdelė). Hipnotizuojančiu ir itin paveikiu skambesiu pasižymintis instrumentas buvo populiarus viduramžiais, o panašių į liutnią instrumentų variacijos aptinkamos daugelyje pietų šalių. Netgi LDK dvaruose koncertuodavo liutnininkai. Groti šiuo paslaptingu instrumentu J. van Wissem mokėsi Niujorke, kur galėjo laisvai eksperimentuoti, tačiau menininkui pavyko išsaugoti unikalų magišką instrumento skambesį bei būdingą melancholiją, tyrumą, ramybę. Koncerto Vilniuje metu Jozef van Wissem gros specialiai jam pagaminta liutnia.

Kūrėjo gyvi pasirodymai – intymūs, pilni paslapties įvykiai. Lietuvos melomanai jau turėjo galimybę išvysti šį muzikantą STRCamp festivalyje, kai ramybe dvelkiantis liutnios skambesys vainikavo ką tik praūžusią audrą, taip pat pernai Kirtimų kultūros centre, kur atlikėją apšildė jautrus Alinos Orlovos projektas June Drifter. Šį kartą Jozefui kompaniją palaikys Vladas Dieninis, kurio būgnų improvizacijose ir garso skliautuose susipina motorinė kraut estetika, subtili hipnozė bei daugiasluoksnės garsų kilpos.

Renginio pradžia rugsėjo 15 d. 20 val.
Bilieto kaina 10 EUR.
Vieta: Kirtimų kultūros centras, Dariaus ir Girėno g. 69, Vilnius

Afiša Bangos

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *