Ambient (aplinkos, supantis) – ko gero, vienas iš sudėtingiausiai prisijaukinamų žanrų, po free jazz ir black metal. Tuo pačiu reikalaujantis iš klausytojo tam tikro lygmens muzikinės empatijos ir intelekto. Tad dėsninga, kad ne tik mūsuose, bet ir visame pasaulyje ši kryptis kartais laikoma savotišku elitizmu, gerbėjų gretos – muzikaliai išprususios, bet ne itin gausios: aukštos prabos, inovatyvių kūrėjų – vienetai. Smagu, kad pagaliau turime progą pamatyti ir išgirsti Vilniuje net tris vardus iš didžiųjų žanro atlikėjų sąrašo.

Iš apibrėžimo seka, kad ambient nėra ypatingai šviesi ar pasilinksminimams skirta muzika. O Sietlo sunkiasvoriai Sunn O))) atstovauja gerokai tamsesnei žanro pusei – atitinkamai jų kūryba apibūdinama dark ambient, drone metal, avant-garde epitetais. Garso stiprintuvus gaminusios kompanijos vardu pasivadinusi (bei naudojanti tą patį logotipą) grupė gitarų pagalba generuoja masyvias garso sienas. Lėta, intensyvėjanti atmosfera yra būdinga daugeliui kolektyvų nuo Earth iki Swans, tačiau kiekvienas žaidėjas ambient abstrakcijas interpretuoja savaip. 20+ metų patirties turinčioje Sunn O))) garso filosofijoje terminai prisotinimas, iškraipymas, grįžtamasis aidas ar rezonansas nėra tušti žodžiai. Atitinkama jų kombinacija sukuria unikalias spalvas.

Kitas skiriamasis bruožas – garsumas. Sunn O))) koncertai operuoja ties 120 dB riba, siekiant panardinti klausytoją į maksimalų garsinį potyrį. Tad besiruošdami spalio 13 d. sekmadieninėms mišioms (egzorcizmo seansui?) nepamirškite ausų kamštelių.

 

Tuo tarpu kanadietis Tim Hecker puikiai atitinka „geriau vieną kartą išgirsti, nei šimtą perskaityti“ liaudies išmintį. Praktiškai visi 10 jo išleistų albumų yra labai skirtingi, tačiau tarsi sujungti nematomu raudonu siūlu. Timo muzika kupina prieštaravimų: ji fragmentuota ir tuo pačiu kurianti tam tikrą visumą, šaiži/kampuota ir melodinga, konfrontuojanti ir guodžianti. Todėl abstract, experimentinal, drone, glitch etiketės nelabai padės tinkamai suvokti patirtį, kuomet kūnas skendi šios muzikos ir rūko bangose (beje, ne ką tylesnėse nei Sunn O)))).

Hecker – neabejotinas savo amato meistras. Apsilankymas jo koncerte  – galimybė patirti modernios kompozicijos poveikio galią bei pasinerti į (savi)refleksijas. Verta apsibraukti spalio 23 dieną kalendoriuje.

 

Savo ruožtu daugiau nei 50 metų gyvuojantys Tangerine Dream yra vieni kosmische musik pradininkų ir pelnytai laikomi legendomis. Jų indėlis į muzikos istoriją yra akivaizdus ir nenuginčijamas. Kolektyvo sudėtis daug kartų keitėsi, dabartiniai ilgalaikiai grupės nariai sąmoningai suvokdami atsakomybės naštą su derama pagarba tęsia įkūrėjo Edgar Froese vizijas. Jų gyvai atliekama muzika išlieka tokia pat erdvi, pulsuojanti ir gal kiek vaikiškai pasakiška. Grupė su savimi žada atsigabenti kalną įrangos, o garsinę patirtį praturtins dideliame ekrane projektuojami vaizdai. Susitiksime su jais spalio 29 d.

Galimybė dviejų savaičių bėgyje pamatyti šiuos 3 pasirodymus net dabar atrodo sunkiai įtikinama (maždaug kaip Metallica, AC/DC ir Pink Floyd tą patį mėnesį Siemens ar Žalgirio arenoje). Skirtumas tas, kad šie ambient atstovai nėra ant praeities nuopelnų bagažo jojantys dinozaurai, o šiandien aktualūs atlikėjai, pristatantys 2019 metais pasirodžiusius (ir dar tik pasirodysiančius) albumus.

Afiša Bangos

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *