Modus. Industrinis eksperimentas sugrįžta.

2013-06-26      1 KOMENTARAS  

Modus_front

Gintas K, savo internetinio puslapio rubrikoje „Apžvalgos, interviu“ yra pakankamai toli nuo lietuvių kalbos. Tai turėtų reikšti ne tiek pasyvų lietuvių domėjimąsi muzikiniais eksperimentais, underground‘u ar apskritai naujovėmis, kiek Ginto K universalią ir kosmopolitišką pasaulėvoką – ne viename interviu kūrėjas neigė geografines tapatybes muzikos mene, net gi šyptelėdavo klausiamas apie žanrinius savo muzikos rėmus. Radikalią laisvę elektroninės muzikos eksperimentams suteikiantis menininkas tokią asmeninę filosofiją skleidžia šiandien. Tačiau visos idėjos turi savo ištakas. Ginto K didžioji pradžia – devintajame dešimtmetyje kartu su Darium Klišiu įkurta bene pirmoji Lietuvoje industrinės eksperimentinės muzikos grupė MODUS.

MODUS savo metu turėjo būti šaltakraujiškas akibrokštas ne tik lietuviškai muzikai, bet ir visai post-sovietinio žmogaus savivokai. Du grupės albumai, Užsikrėtę mirtimi [1995] ir Mėgaukis tyla [1998] – tai satyriškai alegoriškų tekstų virtinės, apgyvendintos šaltuose, laužytuose ritmuose, šiurpiuose riksmuose, tirštai apsuptos niūrių sintezatorių rūko. Dainų tekstai prieštaringi – jaučiamos destrukcinės nuojautos, idiliškos būties iliuzijos čia pjaunasi su devintojo dešimtmečio realijomis, laukinio kapitalizmo chaosu, o tamsiais ironiškais vaizdais grupė iliustruoja pairusią visuomenės sąmonę ir it marą plintantį egoizmą. Tačiau MODUS pribloškia ne vien tekstais.

Gintas K001

Underground‘inės muzikos gurmanai vertina šį kolektyvą už unikalią tamsos estetiką, už pirmas kitokio – industrinio garso paieškas lietuviškos muzikos laiko juostoje. Didžioji dalis grupės kompozicijų – tai labai dinamiški kūriniai, kuriuose nė nejusti monotonijos – kiekviena daina auga nuo originalių įžangų iki stiprių, kartais net isteriškų kulminacijų. Grupės pavidalu MODUS gyvavo neilgai – jau po antrojo albumo šis projektas pradėjo siaurėti iki Ginto K individualios kūrybos, kuri šiuo metu apima naujausias elektroninės muzikos eksperimentų formas.

Šie laikai žavingi tuo, kad praeitis darniai kontaktuoja su dabartimi ir artėjančia ateitimi- tai galioja viskam – nuo kasdieniškos buities iki aukščiausiojo meno. MODUS muzika laike tampa universali ir tuo pat metu unikali, o būtent į šį derinį taikosi iniciatyvos Surf Through Rock Country bei DOS, šių metų liepos 12-14 dienomis pirmąkart rengiantis STRCAMP. Renginyje kartu su dideliu glėbiu kitų užsienio bei vietinių atlikėjų savo programą, susidedančią iš jau girdėtų kūrinių, atliks ir MODUS kartu su devyniasdešimtaisiais prie jų prisijungusiu vokalu Marijum Sagulinu. Vieną šios vasaros naktį laikas šoktelės atgal ir beveik dvidešimt metų dulkėję gelžbetonio luitai vėl atgis į buvusią pionierių stovyklą atnešdami niūraus industrinio triukšmo.

www.strcamp.org

Afiša Bangos

One Reply to “Modus. Industrinis eksperimentas sugrįžta.”

Leave a Comment

Your email address will not be published.