Į Zaraso salą palydėti vasarą sugrįžtantis festivalis Mėnuo Juodaragis rugpjūčio 26–28 dienomis žada kaip niekad turtingą programą, kurios muzikinę dalį trejose scenose šiemet išpildys beveik 50 kolektyvų ir meno projektų, tarp kurių – svečiai net iš dešimties užsienio kraštų. Festivalio rengėjai pristato žymiausius renginio svečius.

Festivalyje pasirodysianti Portugalijos grupė Dazkarieh yra bene labiausiai pripažintas šių metų programos kolektyvas, kuris nustebins Lietuvos žiūrovus veržlia tradicinių portugalų melodijų ir šiuolaikinės muzikos srove. Dvyliką metų grojanti grupė greitai tapo kultine savo tėvynėje, o dabar dažniau koncertuoja dideliuose užsienio festivaliuose, nei pačioje Portugalijoje. Šešetas įspūdingų albumų ir gausybė gyvų pasirodymų atskleidė Dazkarieh unikalumą – tai sodrus ir poetiškas vokalistės Joana Negrão balsas, įtaigus senovinių akustinių instrumentų subtilumas ir elektrinių gitarų šėlsmas, peržengiantis įprastas world muzikos ribas. Atsispirdama nuo folkloro šaknų, keturių taletingų muzikantų grupė kuria dabarties ir ateities tradicijas, visa tai betarpiškai perduodama audringų koncertų žiūrovams.


Blood Axis
iš Jungtinių Amerikos Valstijų yra vienas pačių svarbiausių vardų visoje neo-folk scenoje. Projekto įkūrėjas Michael Moynihan garsus ne tik kaip muzikantas, bet ir žurnalistas, itin spalvinga asmenybė: ikikrikščioniškų tradicijų almanacho TYR redaktorius, legendinės knygos apie black metal subkultūrą Lords of Chaos ir daugybės kitų publikacijų autorius. Dėl savo veiklos ir ryšių su žymiausiais pogrindžio veikėjais, tokiais kaip Boyd Rise ar Charles Manson, M. Moynihan’as net buvo apkaltintas įvairiais būtais ir nebūtais politiniais sąmokslais, sekamas JAV saugumo struktūrų, įtariant pasikėsinimu į prezidentą Dž.Bušą…

Tačiau festivalyje svarbiausia – Michael Moynihan muzikinė veikla, pradėta dar devintame praėjusio amžiaus dešimtmetyje. Prie M. Moynihan vėliau prisijungė talentinga muzikantė Annabel Lee, kuri ne tik praturtino Blood Axis muziką akustiniu tradicinių instrumentų skambesiu, bet ir tapo Michael’o žmona. Blood Axis bendradarbiavo ir grojo kartu su neo–folk scenos klasikais Tony Wakeford, Douglas P. ir Rose McDowall, o koncertiniai Blood Axis pasirodymai visad buvo itin reti ir mistifikuoti.
Pernai, po kiek užsitęsusios tylos, grupės gerbėjus lyg perkūnas trenkė žinia apie naują albumą Born Again, nustebinusį pakitusiu kultinės grupės skambesiu – elektroninius semplus ir industrinius eksperimentus pakeitė sofistikuotos melodingos kompozicijos, kuriose išryškėjo įvairiausi tradiciniai styginiai instrumentai. Netikėtam šio atgimimo turui prie Michael’o ir Annabel prisijungė kiti žinomi muzikantai, o Mėnuo Juodaragis organizatorius maloniai apstulbino žinia, kad šis festivalis yra pagrindinis Blood Axis kelionės į Europą tikslas! Festivalio scenoje grupė gros šešiese ir kartu pristatys išleistą didžiulę savo singlų ir retenybių kolekciją, tad žiūrovų laukia kaip niekad ypatingas įvykis.


Elektroninės muzikos gerbėjus turėtų sudominti žymaus britų projekto Rapoon pasirodymas (Suru.lt rekomenduoja!). Jo autorius Robin Storey yra žinomas, kaip vienas garsiųjų industrial muzikos pionierių Zoviet France įkūrėjų 1979 m. ir neabejotinai gali būti vadinamas scenos veteranu. Nuo 1992-ųjų jis įkūrė savarankišką projektą Rapoon, žymų transcendentiniais ambient ir noise garsyno eksperimentais bei etninės, dažnai indiškos perkusijos kilpomis. Per 30 muzikavimo metų Robin Storey įrašė per 40 pilnų albumų ir dalyvavo daugybėje kolaboracijų. Rapoon muziką leido pačios žymiausios avangardinės kompanijos, tokios kaip Staalplaat ir Soleilmoon. Robin Storey taip pat pelnė pripažinimą kaip multimedia menininkas ir animatorius – tad penktadienio naktį festivalio žiūrovų kelionę Zaraso saloje lydės ir siurrealistinės vaizdo projekcijos.

Iš Rusijos į festivalį atvyks senosios Europos ir Skandinavijos mitologinį folklorą su tiršta alaus puta sumaišę metalistai Troll Bends Fir, savo tėvynėje labiau žinomi, kaip Trol’ Gnet Jel’ (Trolis lenkia eglę – liet.).

Prieš dvylika metų šią grupę sukūrė vikingų metalo gerbėjai, nutarę gąsdinančiai niūrią minėto stiliaus tematiką pakeisti gyvenimo džiaugsmo kupinomis dainomis apie alų. Šmaikštuoliai greit surado bendražygių, tradicinį sunkiojo roko skambesį papildė airiška fleita ir smuikas. Šią muziką, kritikų įvardijamą kaip folk–rock–humppa–metal, patys muzikantai vadina tiesiog beer metal. Nors prieš dešimtmetį kolektyvas veikiau panašėjo į pokštą, šiandien egles lankstantys įkaušę troliai pažįstami kone visų Rusijos folkloro ir roko festivalių lankytojams ir vis dažniau triukšmauja užsienyje. Sakoma, kad jiems grojant, abejingų nelieka ir kojos kilnojasi pačios, juolab šiemet Mėnuo Juodaragis festivalyje bus ragaujamas tik gyvas ir naminis alus..!

Slėpiningame Zaraso salos prieglobstyje skambės dar vienos kultinės neofolk grupės – Sonne Hagal kūryba.

Rytų Vokietijos scena visad pasižymėjo labai savitomis alternatyvios muzikos tradicijomis, daug gausesnėmis nei, tarkim, vakarinėje šalies dalyje. Iš Brandenburgo atkeliaujantys Sonne Hagal yra vienas ryškiausių muzikinės magijos kolektyvų – kvarteto kūryboje persipina senųjų runų įvaizdžiai, gamtos grožio, chaoso ir atgimimo harmonija. Užburiančiai subtilios ir „nevokiškai“ švelnios akustinės melodijos persmelks klausytojus kitokios, gamtiškos realybės pojūčiu.

Unikalią savo krašto kultūrą Mėnuo Juodaragis žiūrovams pristatys Pirėnų folkloro kolektyvas iš Katalonijos (Ispanija) – Arnica.

Savo kūrybos Arnica semiasi iš gimtojo krašto kultūros ir įkvepiančios kalnų gamtos, o muziką praturtina ne tik tradiciniais instrumentais, bet ir įvairiais keistais skambalais. Kartu su Arnica pasirodys ir festivalio žiūrovams gerai pažįstamas austrų grupės Allerseelen įkūrėjas Gerhard Petak.

Šiemet festivalyje nuskambės ir ilgai laukti ukrainiečių tradicinių dainų atlikėjų balsai – plačiai žinomas folk-roko kolektyvas Taruta. Ši pavydėtinos energijos ir entuziazmo kupina grupė gan gerai žinoma Lietuvos publikai, mūsų šalyje surengusi ne vieną koncertą, o pernai festivalyje Skamba skamba kankliai palydėti gausiomis ovacijomis.

Šįkart Taruta pasiryžę pademonstruoti visą savo jėgą – scenoje išvysime pilną grupės sudėtį, net 9 muzikantus, kurie sugros dvi programas – galingo roko lydimus ukrainiečių sukilėlių (pokario partizanų) himnus ir tradicines folklorines balades.

Originalus kolektyvas Poludnica iš kaimyninės Lenkijos į festivalį žada atvežti nemenką avangardinį šurmulį. Nenuspėjamu alternative powerpop žanru apibūdinama grupė itin profesionaliai valdo tradicinius ir šiuolaikinius instrumentus, nevaržomai improvizuoja su roko bei elektronine muzika ir, be kita ko, turi puikų humoro jausmą.

Muzikinę festivalio programą taip pat praturtins grupės iš Baltarusijos ir Latvijos. O gimtosios Lietuvos kultūrą atstovaus gausūs tradicinės ir moderniosios muzikos atlikėjai, tarp kurių žymios grupės Atalyja, Bix, Aistė Smilgevičiūtė ir Skylė, Golden Parazyth, Trys Keturiose, Pievos, Kūlgrinda ir daugelis kitų.
„Keturioliktojo festivalio programą lydės atradimo pojūtis, – teigia organizatoriai. – Džiaugiamės, kad šis renginys, turintis savitą ir aiškiai apibrėžiamą idėją, tuo pačiu tapo neapribotas muzikinių žanrų. Galime pakviesti praktiškai bet kurio stiliaus grupę, jeigu tik jos kūryba gili ir originali, turinti sąsajų su etnika, todėl tai ko gero tai plačiausią muzikinį spektrą turintis festivalis Lietuvoje.“


Mėnuo Juodaragis bilietus galima įsigyti platinimo tinkle „Tiketa“, bei festivalio atstovybėje Vilniuje – krautuvėlėje „Ragainė” (Pilies g.6). Nuo liepos 15 d. bilietai brangs.
Festivalio svetainė: http://www.mjr.lt

Afiša Bangos

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *