Dar viena festivalio Gaida paruošta pažintis – vieno ryškiausių mūsų laikų eksperimentinės scenos menininkų Phill Niblock kūrybos koncertai. Šiemet 85-metį mininčio muzikos ir kino kūrėjo, fotografo, Niujorko eksperimentinės scenos įžymybės kūryba atsidūrė festivalio dėmesio centre – lapkričio 6 d., 19 val. Šiuolaikinio meno centre vyks audiovizualinis Ph. Niblock kūrybos koncertas, kuriame bus pristatomos net trys jo kompozicijos. Taip pat lapkričio 4 d., Šiuolaikinio meno centre skambės vienas naujausių, tik praėjusiais metais pirmąkart atliktas Ph. Niblock kūrinys #9.7 (Number Nine point Seven).

Ph. Niblock į kunkuliuojančią Niujorko kultūrinę aplinką atvyko 7-ajame dešimtmetyje ir iškart ėmėsi fotografuoti žymiausius to meto džiazo muzikantus Duke’ą Ellingtoną, Charlesą Mingusą ir kitus. Tuo pačiu metu jis sukūrė ir pirmuosius, didelio susidomėjimo sulaukusius savo filmus. Dešimtmečio pabaigoje jo kūrybinio radaro centre atsirado muzika. 1968 m. Ph. Niblock, suliejęs skirtingus kūrybinius interesus, ėmėsi jungti vizualiąją kūrybą su muzikinėmis partitūromis. Neilgai trukus pasirodė pirmosios jo vaizdinės garso kompozicijos, kurių centre atsidūrė architektūra ir žmogaus aplinka. Muzikinėje Ph. Niblock kūryboje naudojama minimalistinė drone komponavimo technika, įkvėpta 7 deš. Niujorko kultūrinio gyvenimo – nuo Marko Rothko iki Roberto Morriso meno ar Johno Cage’o muzikos filosofijos ir Mortono Feldmano garsinės estetikos.

Lapkričio 6 d., Šiuolaikinio meno centre vyksiančio koncerto metu Gaidos festivalio publikai bus pristatomi trys Ph. Niblocko audiovizualiniai kūriniai – Bag dūdmaišiams, FeedCorn Ear violončelei ir V&LSG balsui ir lap steel gitarai. Kompozicija Bag gimė Ph. Niblockui pastaraisiais metais į savo kūrybą integravus neįtikėtinai skambančius Brauner mikrofonus. V&LSG, parašytas balsui ir lap steel gitarai (šia gitara grojama jai esant horizontalioje padėtyje) – tai dviejų skirtingų tembrų kuriamas niuansuotas, mikrotoninis gaudesys, išsiskiriantis nuolatine faktūros paviršiaus kaita. Savo ruožtu, FeedCorn Ear, kurio pavadinimas – tai violončelininko Arne’o Deforce’o, kuriam šis kūrinys buvo skirtas, anagrama. Kūrinyje drąsiai tyrinėjamos instrumento – violončelės – garsinės galimybės, sukeliant įspūdį, tarsi griežtų ne solo instrumentas, o visas styginių ansamblis. Šią kompoziciją koncerto metu grieš šiuolaikinės muzikos atlikimais garsėjantis suomių violončelininkas Juho Laitinenas. Pats būdamas ne tik atlikėju, bet ir kompozitoriumi, jis ypač domisi natūralaus derinimo muzikine sistema, improvizacija kaip diskretiška meno forma, instaliacijomis ir performansais, o ypatingą dėmesį skiria istorinės eksperimentinės muzikos repertuarui.

Dar išskirtinesnį Ph. Niblocko kūrybos amplua bus galima išgirsti kitame festivalio Gaida koncerte. Lapkričio 4 d., Šiuolaikinio meno centre menininko opusą #9.7 (Number Nine point Seven) atliks tas pats J. Laitinenas, kartu su Klaipėdos kameriniu orkestru. Šis kūrinys, kurį menininkas rašė net dvejus metus, pirmąkart nuskambėjo tik 2017 m., viename garsiausių šiuolaikinės muzikos festivalių, Ostravos dienos Čekijoje. Dabar unikalią progą jį išgirsti turės ir Lietuvos publika.

Phill Niblock audiovizualinis koncertas – lapkričio 6 d., 19 val., Šiuolaikinio meno centre. Unikalaus skambesio ir išskirtinės apimties Ph. Niblocko kūrinys skambės ir lapkričio 4 d., 19 val., Šiuolaikinio meno centro Didžiojoje salėje vyksiančiame koncerte Troškulys.
Bilietus platina Bilietai.lt. Festivalį finansiškai remia Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Afiša Bangos

Leave a Comment

Your email address will not be published.