Glenvile

Glenlivet. THE Glenlivet, jei kam neaišku. Tai buvo mano pirmasis vienasalyklio viskio butelis. Pamenu, pirkau jį, išlaikytą 12 metų burbono statinėse, Žirmūnų Rimi. Rankos drebėjo, širdis stuksėjo iš susijaudinimo ir pasidižiavimo, o ant pečių grūmėsi dvi vidinio balso kaukės:
– 150 litų už viskį, gal jau išsikraustei iš proto?!
– Biče, nedvejok, tau jau metas pagaliau tapti tikru vyru…

Iš tiesų, jaučiausi lyg pirmąkart lankydamasis pas moterį, nevėkšliškai kartais vadinamą „palydove“ (ne tai, kad aš žinočiau pas jas kelią…).

Ir, kaip pirmam vienasalyklio nolseptynetui, jis buvo žavingas.

Vėliau, skrisdamas, kompiuterio ekrane žiūrėjau Vudžio Crimes and Misdemeanors, kuriame įstabiojo Martino Landau personažas skandino sąžinę būtent Glenliveto, THE Glenliveto, taurėje; o aš raukiausi gurkšnodamas it Birutė sūraus Bowmore Surf litrą. Bowmore butelis ir šiaip yra didelis, o slapukaujant nuo stiuardesių, litrinio salyklo kilnojimas paviršiun prilygo zuikio, ką tik laimėjusio ilgiausių ausų rekordą, traukimui iš cilindro…

Bet mes juk apie Glenlivet.

Šiuo metu viskio rinka išgyvena didžiausią bumą ir, to pasekoje, – rimčiausią atsargų krizę.

Bent tuziną metų buvusiose burbono, chereso ar kito spiritinio skysčio statinėse brandintų viskių atsargos negailestingai senka ne tik Japonijoje, bet ir viskio tėvynėje Škotijoje. Tuo tarpu papildymo kartais tenka laukti nei daug, nei mažai – apie dešimtmetį.

Tad rinkoje vis dažniau pasirodo taip vadinami NAS‘ai, tiesa, nieko bendro su Bruklino reperiu neturintys. NAS yra no age statement abreviatūra, kas jūsų gomuriui reiškia, jog konkrečios distilerijos skystis, kokiu įmantriu pavadinimu bepakrikštytas, yra įvairaus amžiaus viskių mišinys, pradedant nuo 3 metų. Žinoma, į bemetinukus niekas smarkiai brandesnių nei 3 metų viskių nemaišys (teisingai, nes – krizė), todėl marketingo skyriai, prižiūrintys daryklų viešuosius ryšius, stengiasi, jog perėjimas nuo tradicinio 10, 12 ar daugiau metų leidimo prie NAS‘o, vyktų kuo sklandžiau, kuo nepastebimiau ir sukeltų kuo mažiau traumų gurmėpijokų sąmonėje.

Nes, na, perkvalifikuojant 12 metų Glenlivet į 3+ metų Glenlivet, jūs rizikuojate pamesti THE pakeliui.

Glenlivet dvyliktukas niekada nepasižymėjo išraiškinga palete, tačiau jo ramus skonis ir vasara kvepiantis aromatas leido šiai Speisaido ikonai ilgą laiką kaboti ant Škotijos klasikinių salyklų garbės sienos.

Naujasis Founder’s Reserve, kad ir ką tai reikštų, turėjęs pakeisti dvylika Glenliveto metų, lyg dvylika Disintegration gabalų, privers pasijusti lyg būtumėt perkeltas iš The Cure koncerto senajame Vemblyje į The Corrs pasirodymą dainų šventėje.

Tai jokiu būdu nereiškia, kad viskis, neturintis konkretaus amžiaus, pagal apibrėžimą yra prastesnis už viskį, palaimintą amžiaus nuoroda. Daugelis NAS viskių yra šedevrai, atsiradę priverstinio kūrybiškumo dėka. Ir kiekvienam nenusisekusiam Select ReserveGlenrothes yra ui, koks gerulis UigeadailArdbeg bei daugelis kitų.

Tačiau jei tik bare rasite senąjį The Glenlivet 12 YO, išlenkite po burnelę ir palydėkite užmarštin. Po velnių, išgerkite visą butelį. O po to užkalbinkite ir palydovę. Turiu omeny stiuardesę.

Slainte!

Folkas Liars’ Bar

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *