Moderat yra savotiška Vokietijos Mannschaft II (liet. svajonių komanda). Jų debiutas 2009-ais buvo toks stiprus, kad su trijule susijusius lūkesčius užkėlė į jiems patiems sunkiai įveikiamą aukštį.

Bet ne vien dėl aukštų lūkesčių antrasis bendras Modeselektor ir Apparat darbas II [2013] buvo silpnokas.

Nuo seno žinoma, kad vokiečiai yra labai ūkiški/praktiški žmonės ir Ordnung jiems yra viskas. Tad įsitikinę, kad jiems trims kartu korta eina labiau nei pavieniui – trijulė ėmėsi projekto III.

Moderat in the studio

Išgirdęs, kokio baisumo buvo pirmas pristatytas singlas Reminder, išsigandau, kad gali būti blogiau, nei tikėjausi. Plokštelės b-pusė Fondle tik dar labiau išgąsdino.

Tiesa tokia, kad nėra taip blogai, kaip prigąsdino iš pradžių.

1. Eating Hooks 04:31
Ramiausia daina albume (dedikuota Einikiui?) prasideda iš tolo (po minutės meditacijų). Gal ir neblogas sprendimas atidarymui. Liūdnas Sascha ieško vaistų sielai, o aš liūdžiu, kad iki Rusty Nails čia trūksta ir raumens, ir dūšios. Tuščia ir šalta, lyg didžiulis ledo luitas Kudirkos aikštėje (vietoj Kudirkos).

2. Running 3:50
Iš pradžių skamba… kažkaip. Bet po kelių perklausų paaiškėja, kad tai geriausias numeris albume. Tikriausiai todėl, kad primena Telefon Tel Aviv geruosius laikus (The Birds ?). Suima nuo pradžios ir net pats nepastebėsi, kaip taktą jau muši koja, ne vien linguosi. O Sascha tuo metu vis bėgs tolyn…

[audio:https://www.suru.lt/srwrd/wp-content/audio/Moderat_-_Running.mp3]

 

3. Finder 5:18
Tas tipiškas balselis (pažįstamas iš Burial) paaikčioja trijų akordų fone. Visumoj gan catchy ir neįpareigojančiai, lengvumu primena Four Tet veikalus. Kadangi albume tik du instrumentiniai gabalai – manau, kad tas bičiukas, kuris klepu groja Moderat koverius, pasirinks perdaryti būtent šį kūrinį. Galutinė jo versija bus panaši į vieno stomatologo hitą It’s My Life.

4. Ghostmother 5:56
Čia jau lėtas ritmas iš Sascha vėl savo stichijoje. Nes juk jam tik duok pažliumbt. Formulė išlieka ta pati: trip-hop’inis ritmas, žemas bosas, tolumoje aidintis burial balselis ir liūdnas Sascha su nosinaite.

5. Reminder 3:54
Jau aptartas baisuoklis. Ze džermans šičia nusprendė eiti pramintais takais. Nes dar prieš 20 metų Mo-Do žinojo, kad po Eins, Zwei, Polizei sėkmės reikia „daryti“ Gut Gut Zupa Gut. Tad Moderat kartoja fintą su blogiausia daina iš II [2013] – Bad Kingdom. Daug boso, giedantis „žiedas“, tik dramblių patrimitavimų tembras čia kiek kitoks. Viskas dar pakenčiama iki priedainio. O po jo pradeda atrodyti, kad sekantis trijulės kolabas bus su Timbalandu.

6. The Fool 4:11
Nedaug tikiuosi iš dainos užvadintos durniumi. Pasirodo, pagrįstai. Eilinis filler’is. Atrodo, kad vokietukai buvo pavargę ir skubėjo užbaigti darbus: šiek tiek The xx gitarėlių, šiek tiek aidelio, šiek tiek pačiulba vieversėlis ir… jau daina.
Žinau kompaniją, kuriai tokios zagatovkės nepraeina net kaip b-saidai.
Radiohead

7. Intruder 4:37
Įsibrovėlis užsižaidžia su šiame albume per dažnai naudojamais žemais užteeempiiiimais, bet geras dalykas yra tas, kad dainos tempas ties priedainiu įsibėgėja labiau, nei likusių. O-o-o-o atsiduoda jei ne Tarzan Boy tai bent Coldplay. Laimei – ritminė/perkusinė partija čia ne toks naftalinas. Kas tie įsibrovėliai, kankinantys Saschą naktimis – lieka neaišku. Spėju, dainuoja apie naminukus.

8. Animal Trails 4:37
Antras (ir paskutinis) instrumentinis gabalas albume. Girdisi, kad ponas Apparatas bandė prisiminti, kaip kadaise buvo sukūręs tokią Sayulita. Gaila, bet per tuos 6 metus daug kas pasikeitė. Gaila, ne dėl to, kad pasikeitė (pokyčiai iš esmės yra gerai), gaila – kad į blogąją pusę.

9. Ethereal 5:27
Na, į pabaigą jau visai kažkokių Sigur Rós padavė… Tik gitaras jiems atėmė ir davė jonikas. O nuo vidurio dar leido ir būgnus pamušti.

Apibendrinant:
1. Akivaizdu, kad Moderat perėjo nuo gabalų kūrimo prie dainų rašymo (Moderat [2009] Sascha dainavo 3 kūriniuose iš 14, II [2013] – 5 iš 12, o čia proporcija dar labiau padidėjo – 7/9). Natūralu, kad mergaitės liks patenkintos. Gaila, kad Moderat būtent ten taiko.
2. Kardinaliai pasikeitė Moderat požiūris į kūrinių struktūrą. Anksčiau jie mokėdavo nenuobodžiai užauginti atmosferą iš, atrodytų, tų pačių besikartojančių fragmentų. Dabar po dviejų posmų (ir tiek pat priedainių) seka duobė (ar tiesiog tylos pauzė), po kurios paprasčiausiai pakartojamas pagrindinis motyvas.
3. Gernotas akivaizdžiai prarado formą. Žemi dažniai čia kur kas skystesni nei pirmus du kartus. Moderat karjeroje jau nebesitikiu dar vieno A New Error, bet net iki Sea Monkey ar Slow Match raumens trūksta daug. Dabar jau daug. Katučių plos tik James Blake, How to Dress Well ir panašios snargliuotos muzikos gerbėjai.

Gerai, kad albumas labiau klausomas, nei buvo galima tikėtis. Tik baisu, kad dar yra kur kristi po kelių metų.

Bangos Šviežia

One reply to “Moderat III – dar ne dugnas”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *