Giedre_-_Optine_Apgaule

Šią savaitę teko apsilankyti dviejų dainininkių naujų albumų pristatymuose. Ne dažnas įvykis Lietuvos muzikinėje padangėje. Tad savaime norisi juos palyginti.

Pirmas iš jų vyko pirmadienį (2013-04-29) šv. Kotrynos bažnyčioje. Ten Giedrė pristatė savo solo albumą Optinė Apgaulė.

Bet pradėsiu iš toliau.

Pirmoji mano akivaizdi pažinti su Giedre įvyko dar man studijuojant gal kokiam antram kurse, Saulėtekio klube Argus (dabar ten Tarptautinė verslo mokykla). Stovėjau tiesiai prieš sceną, Giedrė nuo jos dainavo Gera mylėtis, o grupiokės man sakė „ei, taigi ji žiūri į tave“.

Kai užaugau ir tapau „muzikos kritiku“ – mūsų keliai susikirsdavo vis dažniau. Ryškiai pamenu, kai per kažkuriuos A-LT apdovanojimus, kurie vyko Lenkų kultūros namuose, likau sužavėtas Giedrės kartu su Pieno Lazeriais atliekama daina. Tai buvo bisui atliekamas gabalas, akomponuojant vien klepui, su rusiškais žodžiais. Iki šiol prisimenu tik vieną eilutę „kak ja mogla?“. Ilgai jo ieškojai, bet pasirodo, kad įrašo niekados nebuvo. Giedė su pianistu ši kūrinį visuomet kurdavo ant scenos koncerto metu: jis harmoniją, o Giedrė žodžius. Kiekvienam koncerte daina skambėdavo skirtingai.

Giedrė, kaip muzikantė, man visuomet būdavo įdomi. Ypač dėl to, ką darydavo Empti. Tačiau laikui bėgant teko įsitikinti, kad vis tik kalta ne ji, o Paulius Kilbauskas (kitas dueto Empti narys).

Štai pavyzdžiui kažkurią vasarą Justinas Jarutis šių eilučių autorių pakvietė pabūti radijo stoties Opus 3 (dabartinė LRT Opus) organizuojamo konkurso komisijos nariu. Jos nariais taip pat buvo tuometinė žurnalo Pravda redaktorė Inga Norkė ir šio įrašo herojė Giedrė Kilčiauskienė. Pamenu, kai abu su Inga likom nustebę Giedrės įvertinimais, dėl kurių įdomieji The Dominoes pralaimėjo kažkokiam Justui iš Dangaus (nes juk, tipo, nesvarbus tas originalumas, svarbu, kad dainuoti moka).

Į naujos programos Giedrės koncertus buvau kviečiamas tiek į Studio 9, tiek į Tamstą, bet vis nepavykdavo įvertinti, ką Giedrė be Pauliaus sugeba. Vėliau pamačiau šio koncerto įrašą ir supratau, kad tokia muzika – ne man.

 

 

Tačiau apsilankyti koncerte mane privertė Linas Gliaudelis (prekiu-zenklai.lt) sukūręs žiauriai gerą albumo viršelį. Niekad nebūčiau pagalvojęs, kad tokią įtaigą turi vaizdinis kompakto apipavidalinimas.

Taigi, iš aukščiau pateikto video žinojau, kad bus konservatyvu, santūru ir ramu. Taip ir buvo. Susirinko nemažai vidutinio amžiaus žmonių, kurie užėmė 2/3 bažnyčios kėdžių. Giedrės komandos muzikantai grojo profesionaliai, pati ji dainavo taip pat gerai, ir Straukaitės apdaras gražus… Viskas gerai. Bet jos muzikoje man trūksta intrigos, revoliucijos, naujumo. Giedrė kažką kalbėjo apie tikslinę auditoriją, vadinamą targetą. Sakė, kad susirinkusieji ir yra jos auditorija. O aš sėdėjau ir mintyse purčiau galvą. Šitai auditorijai aš nepriklausau. Dar ne.

Todėl visiškai nesistebiu, kad ją groja Lietus. Nes tos radijo stoties auditorija ir yra tikslinė Giedrės klausytojų grupė. Todėl man yra keistos tokios Vaiperio zajavkės viešoje erdvėje.

Vaiper_about_Giedre

Taip, kokybiška, profesionalu ir viskąten… Bet vienintelis Giedrės talentas – rašyti gražius žodžius. Net apie banalius ir kasdienius dalykus. Na ir, aišku, dainuoti. Tai sumoj du talentai. Todėl sėdėdamas toj bažnyčioj galutinai suvokiau, kad esminė Empti pusė yra Paulius, nes būtent jo muzika yra ta varomoji jėga, kurį daro man teigiamą įtaką. Norint įsitikinti – užtenka pasiklausyti jo projektų Dublicate ar Bango Collective.

Taigi, dar tvirčiau likau prie nuomonės, kad Giedrė man labiau patinka Empti sudėtyje, ar tuomet, kad kai dainuojas su Pieno Lazeriais ar Basanovu ir Vidžiu.

Iš pristatomo disko buvo sugrotos visos (10) dainos. Bet man labiausiai patiko tos dvi, kurios į albumą nebuvo įtrauktos – Nurimk ir Kritai man į akis. CD nepirkau.

 
Grojaraštis:
01. Spalvota migla
02. Ei
03. Oras ir vanduo
04. Paduok mane į teismą
05. Leisk man atsimerkti
06. Nieks nepasikeis
07. Paskutinis kartas
08. Nurimk
09. Kritai man į akis
10. Optinė apgaulė
11. Arčiau esmės
12. Žemė slydo po kojom

Performansas: 10/10
Garsas: 7/10
Vaizdas: 6/10
Trukmė: 7/10 (~70 min)
Kaina: 40-50 Lt
Alus: nebent ostijos
Gražių merginų: –

Bendras: 6/10

 

Jurga_-_Breaking_The_Line
buteliuke – gabaliukas Ambersail jachtos burės

Jurga Lofte grojo gegužės antrą. Dėmesį į save iš karto kreipė papuošta scena – abiejuose pusėse nuo lubų iki žemės ištiestos juostos ir trikampės „burės-ekranai“ scenos gale. Taip nustebino žmonių gausa (kur kas daugiau nei pvz. prieš savaitę per Casiokids) ir vaizdo kameros (bus koncertinis DVD?).

Koncertinė programa buvo padalinta į dvi logines dalis: pirmoje – seni kūrinai, antroje – naujos dainos. Jurga, gerokai atsinaujinus. Motinystė ją akivaizdžiai paveikė, tačiau pokyčiai į gerą (tik tie lako pripurkšti plaukai man atsiduoda 80-tais ir atrodo pigiai). Užtat muzikine prasme viskas gerai. Po du gabalus ir pirmų dviejų albumų + 3 iš trečio. Jurgai talkino kontrabosininkas, gitaristas, smuikininkas, būgnininkas ir Vidas Bareikis prie jonikos. Atliekant Smėlio žmones prie pastarųjų (iš už „burių“) prisijungė du „eskimai“ su dambreliais.

Apskritai pasirodymas buvo gan teatrališkas ir net neginkluota akimi matėsi, kad besiruošiant buvo nuoširdžiai pasistengta. Bet svarbiausia – muzika. Ypač antroji dalis (kurioj Jurga iš baltos virto juoda gulbe).

Labai džiaugiausi, kad Somovas sugebėjo suprodiusuoti Jurgą taip, kad meninės pretenzijos pasislėpė po melodijomis ir ritmika (taip, naujas albumas gan ritmingas). Ko iš esmės tikėjausi dar +37° albume iš Mario Basanovo. Ir jei Aukso Pieva vadinu „man padėjo Andrius Mamontovas“ albumu, o sunkiausiai man sekasi ištverti tai, kas įrašyta albume Instrukcija, tai Breaking The Line laikau kol kas geriausiu Jurgos darbu. Net pačiam keista, tačiau vietomis (Walking on the pillows ar Sky is closer than you) Jurga primena… Lana Del Rey, kitur (Hey, Joe) – Bjork, bet dažniau skamba kaip ankstesnė Jurga, tik geriau.

Pristatė beveik visą albumą. Nesugrotas liko tik kūrinys Dangau, kuris albume užima tikrai nepaskutinę vietą.

Aišku, maestro Petras Geniušas vertas atskirų pagyros žodžių.

 
Grojaraštis:
01. Intro
02. Vakar lijo čia
03. Instrukcija
04. Aš esu tiktai jei tu esi
05. Goal of science
06. Smėlio žmonės
07. Running
08. Seniai toli
09. +37°
10. Om
11. Walking on the pillows
12. Jūra vandenynas
13. The end
14. Sky is closer than you
15. Breaking the line
16. Laiko nėra
17. Hey, Joe

18. So blue

Performansas: 9/10
Garsas: 8/10
Vaizdas: 9/10
Trukmė: 8/10 (~90 min)
Kaina: nuo 39 Lt
Alus: 6 Lt – 0,33 l (Tuborg)
Gražių merginų: kažkiek buvo

Bendras: 8/10

Bangos Koncertai Sūru

2 Replies to “Kaip Giedrė ir Jurga albumus pristatinėjo”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *