Dingę failai – opi problema daugumai kompiuterių vartotojų. Galbūt netyčia ištrynėte direktoriją (ir išvalėte šiukšliadėžę), kurioje gulėjo svarbūs dokumentai? Galbūt „sugedo“ USB raktas, kuriame gulėjo jubiliejaus nuotraukos? Yra šansas viską atgauti, bet prieš tai pasakysiu pagrindinę taisyklę:

Jei reikalingas failas ištrintas iš kietojo disko, stenkitės kuo greičiau jį atstatinėti (jei tai darys jūsų draugas, kompiuterį laikykite išjungtą). Jei ištrynėte iš USB rakto ar kortelės – kol neatliksite atstatymo, į ją nieko naujo neįrašinėkite.

Trumpai nupasakosiu kas atsitinka, kai failas yra pašalinamas. Fiziškai jis vis dar egzistuoja diske, tačiau panaikinamos nuorodos į jį. Kadangi nuorodos panaikintos, kažkada į tą vietą diske bus įrašyta nauja informacija (dėl to perspėjau, kad reikia stengtis kuo mažiau naudotis kompiuteriu arba tuoj pat vykdyti atstatinėjimą). Kad būtų paprasčiau suprasti, pateiksiu tokį analogą:

Ar žinojote, kad Lietuvoje stūkso Lopaičių kaimas. Nežinojote? Bet tam yra žemėlapis, pasižiūrite ir matote – Lopaičių kaimas. Šaunumėlis. Dabar, kas atsitiktų, jei kaip susitarę visi žemėlapių sudarinėtojai į naujus žemėlapius nebeįtraukinėtų minėto kaimo, o kaip tyčia, jūsų bosas liepia ten nukakti ir pasirašyti sutartį su vietine parduotuve? Bosas ir jūs tiksliai žinote, kad Lopaičiai egzistuoja, bet kur jie yra? Tęsiame istorija. Vieną rytą, energetikos ministras pasižiūri į žemėlapį ir ten mato laisvą plotą naujai atominei elektrinei pastatyti. Tuo pat yra sudaromas darbų planas, sukviečiama komanda ir su buldozeriais nurūksta į Lopaičių kaimą. Nemokšos darbininkai nekreipia dėmesio į kaimo gyventojų protestus (žemėlapyje joks kaimas neegzistuoja), nugriauna pusę pastatų ir pastato elektrinę.  Jūs, išnaršę visą Lietuvą, ženklų pagalba pagaliau randate mistinius Lopaičius, tačiau kokia neviltis jus apima, kai pamatote, kad parduotuvės, kurios ieškojote jau nebėra, o vietoje jos pūpso naujas statinys. Ar pagavote mintį? – reikėjo paskubėti. Todėl, dar kartą perskaitykite pagrindinę taisyklę.

O dabar apie nemokamą Recuva. Ji atstatinėja pašalintus failus arba atstato duomenis iš sugadintų/suformatuotų laikmenų. Įdiegus Recuva, jus pasitiks atstatymo vedlys (paklausinės, kokio tipo failus norite atgauti ir panašiai). Jei vedlys (wizard) nepatiks ar nepateisins vilčių, atstatymo procedūrą galėsite paruošti savarankiškai. Programos sąsaja yra labai paprasta ir intuityvi, todėl neišsiplėsiu. Jei atstatymas nepavyko, norėčiau atkreipti dėmesį į siūlomas papildomas parinktis (Recuva>Options>Actions).

* Pasirinkite Deep Scan – pailgės paieškos laikas, tuo pačiu padidės failo atradimo/atstatymo šansas.

* Jei diskas net neatsidaro, arba buvo suformatuotas – pažymėkite Scan for non-deleted files.

Atkreipkite dėmesį į rasto failo žymimą spalvą. Jei žalia – valio! – failas nėra pažeistas ir bus atstatytas. Geltona spalva žymi dalinai pažeistą failą, galbūt bent dalį informacijos pavyks atgauti. Raudona spalva – prasti popieriai.

Laukiu komentarų, kas be Recuva jus išgelbėjo. Gelbėtojų vardus tauta turi teisę žinoti!

404 Sūru

21 Replies to “Ištrintų failų atstatymas”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *